Zamknij

Relaks przy grillu. Uważaj gdzie używasz ognia

21:53, 22.05.2018 | .
Skomentuj

Długi weekend majowy sprzyja wypoczynkowi. Jedną z ulubionych form spędzania czasu ze znajomymi jest wspólne grillowanie. Pogoda na zewnątrz jeszcze bardziej zachęca nas do tego. Jednak aby grilla wspominać z uśmiechem na twarzy, a nie z mandatem w ręce należy przestrzegać kilka ważnych zasad.

Najbezpieczniej na własnej działce. O czym warto pamiętać, projektując kącik grillowy w ogrodzie?

Przyjemności grillowania spokojnie mogą oddać się właściciele ogródków działkowych lub innych parceli. Jednak nawet w tej sytuacji nie możemy zapominać, że warto uwzględnić sąsiadów i zapewnić im spokój. Warto zadbać również o odpowiednia nawierzchnię wokół miejsca gdzie grillujemy. Najlepiej sprawdzą się tutaj płyty tarasowe lub kostka brukowa, która zapewni nam odpowiednią stabilizację.

Musimy również pomyśleć o meblach ogrodowych, które zapewnią komfort naszym gościom. Przydać się mogą też świece na komary.

Balkon na grilla?

Zdarza się, że grilla rozpalamy na balkonie. Choć prawo nie zabrania tego, to zdarza się, że unoszące się zapachy przeszkadzają sąsiadom i wtedy może pojawić się problem. Do naszych drzwi może zapukać policja, bądź straż miejska i wręczyć nam mandat nawet do 500 zł. Warto wcześniej sprawdzić czy dana spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa w swoim regulaminie nie zaznaczyła zakazu grillowania na balkonach, loggiach, tarasach czy ogródkach.

A co z terenami zielonymi?

Podobna sytuacja może mieć miejsce jeśli na miejsce swojego grilla wybierzemy tereny zielone znajdujące się na osiedlach. Jeśli w regulaminie nie widnieje zakaz, nie zakłócamy spokoju i nie śmiecimy to możemy z powodzeniem oddać się przyjemności przyrządzania potraw.

A może park?

Zdarza się, że w niektórych parkach publicznych jest dozwolone rozpalanie grilla, bądź ogniska jednak przed podjęciem takiej decyzji musimy oczywiście zapoznać się z przepisami. Jeśli na regulaminie nie ma konkretnie wyznaczonego do tego miejsca pod żadnym pozorem nie możemy tego zrobić.

W lesie lepiej nie ryzykować!

W lesie państwowym i prywatnym za każdym razem na urządzenie grilla musi wyrazić zgodę właściciel. Pojawiają się już ogólne regulacje prawne, w których mowa jest o zakazie rozniecania ognia na śródleśnych polanach i w odległości 100 metrów od granicy lasu. Aby urządzić grill lub ognisko trzeba więc szukać miejsc specjalnie do tego celu wyznaczonych np. przez nadleśnictwo.

 

(.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone