SANOK. Naukowe prelekcje i wykłady, widowisko historyczne, a do tego żołnierska grochówka, oczywiście z prosto z kuchni polowej ? to wszystko w ramach debiutujących w Sanoku dwudniowych Sanockich Spotkań z Historią, które odbyły się w miniony weekend.
Pierwszego dnia w sali gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku odbyła się konferencja naukowa, w czasie której zostały zaprezentowane referaty: Andrzeja Olejko "Armia carska w Sanoku. Słów kilka o zajęciu miasta", Roberta Fedyka "Szabla austro-węgierska okresu I wojny światowej", Dariusza Dyląga "Do Ciebie Polsko i dla Twej chwały" i Wiesława Batora "Odwojowanie Galicji".
Drugiego dnia w niedzielę w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku na Galicyjskim Rynku odbyła się rekonstrukcja historyczna "Odwojowanie Galicji" w reżyserii Jarosława Przybyły.Wzięły w niej udział cztery grupy rekonstrukcyjne. W rolę mieszkańców miasteczka wcielili się przewodnicy MBL. Widowisko prowadził prof. Andrzej Olejko. - Akcja toczyła się w 1915 roku w jednym z wielu galicyjskich miasteczek zajętych przez wojska rosyjskie. Początkowe sceny prezentowały zachowania wrogich oddziałów, obozowanie przed budynkiem poczty, patrole, ataki na mieszczan oraz rekwirowanie żywności. Narrator prezentował ludność, starającą się żyć normalnym życiem i oczekującą na wyzwolenie przez wojska austriackie. W pewnym momencie pojawili się wyczekiwani żołnierze w niebieskich mundurach, którzy dzięki otoczeniu oddziału rosyjskiego odnieśli zwycięstwo. Kolejne sceny prezentowały sąd nad pokonanymi, powitanie austriaków przez mieszczan oraz salwę honorową - relacjonuje Róża Koza z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Całość zakończyła się zaproszeniem widzów na żołnierską grochówkę.
Impreza sprawdziła się świetnie, dlatego organizatorzy już dzisiaj zapraszają na kolejne spotkania z historią, które odbędą się za rok.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na: https://www.facebook.com/skansen.mblsanok
Organizatorem I Sanockich Spotkań z Historią - Odwojowanie Galicji było Galicyjskie Towarzystwo Historyczne, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum Historyczne w Sanoku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu isanok.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz