Rada miasta zgodziła się, aby pomnik św. Michała Archanioła, będącego jednym z dwóch patronów miasta, stanął na Placu św. Michała. Pieniądze na monument zbierane są w drodze zbiórki publicznej przez specjalnie powołany komitet.
Pomnik odlany będzie z brązu. Będzie przedstawiał stylizowana postać świętego Michała Archanioła z mieczem w uniesionej ręce i wężem pod stopą. Rzeźba będzie miała wysokość trzech metrów i stanie na dwumetrowym cokole z piaskowca. Wygląd i lokalizacja pomnika poprzedzone były analizami i wytycznymi archeologicznymi oraz konsultacjami z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Pomnik zaprojektowała Agnieszka Świerzowicz-Maślaniec, która wraz z mężem Markiem jest autorką dwóch innych sanockich monumentów: św. Zygmunta Gorazdowskiego (urodzonego w Sanoku, drugiego patrona miasta) i Jana Pawła II (stoi u wejścia do Fary).
Kilka lat temu budową pomnika Michała Archanioła zainteresowała grupę ówczesnych miejskich radnych, którzy podchwycili pomysł. Inicjatywę w głosowaniu poparli także inni radni z jednym zastrzeżeniem - pieniądze na jego budowę mają pochodzić z pieniędzy publicznych. Żywą dyskusję wywołał tez temat lokalizacji pomnika, padały różne propozycje, ale ostatecznie decyzji nie podjęto, a temat ucichł.
W ubiegłym roku za sprawą Komitetu Budowy Pomnika św. Michała Archanioła ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę, a temat powrócił na radę miasta. Zgodnie z uchwałą radnych postument stanie na frontonie placu św. Michała, tuż przy ul. Piłsudskiego.
Całkowity koszt wykonania i posadowienia ma wynieść około 150 tys. zł. Pieniądze zbierane są za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im. św. Zygmunta Gorazdowskiego (PBS 25864211842018000839730003). Każdy, kto popiera inicjatywę budowy pomnika, może przekazać pieniądze na konto powołanego komitetu.
***
Kościół katolicki uważa św. Michała Archanioła za swego Anioła Stróża. Do św. Michała Archanioła modlimy się w chwilach trudnych. W Polsce św. Michał Archanioł patronował rycerstwu. Patronuje także naszemu miastu. Postać Michała Archanioła widnieje w herbie Sanoka, który powstał w pierwszej połowie XVI wieku. Ukazuje Michała Archanioła jako zwycięskiego pogromcę demona, który depcze leżącego pod jego stopami upadłego anioła. Na sanockiej tarczy herbowej anielski wojownik trzyma w lewej dłoni koniec łańcucha uwiązanego wokół szyi i krępującego zwyciężonego szatana zgodnie z objawieniem dokonanym przez św. Jana (Ap 20.2).
0 1
Niechaj się Święty święci i do pracy zachęci!
Święty Michale Archaniele ? obrońco trudności
Pomóż temu Miastu zanim Ono Boga?rozzłości
Spraw proszę abyśmy lepiej- Władze dobierali-
Abyśmy w świadomości decyzje podejmowali!
Uproś w Naszym imieniu Boga wszechmogącego
Abyśmy wybrali Naszą Władzę i dobrego Radnego
Takiego co na straży stał będzie dobra wspólnego
A i bronił będzie interesu Mieszkańca ?zwykłego?
Niechaj się nie miesza - ?dieta? ? z odchudzaniem
Niech to nasze Miasto prężnym Miastem się stanie
Niechaj Ci- ?Wybrańcy? Nasi, mierzą siły na zamiary
Aby Nas po Nocach nie dręczyły ?długów? koszmary
Szkoda Św. Archaniele iż na Rynku nie po staniesz?
Miałbyś pozór na Rajców w Magistracie ? zawsze?
A i Oni z okien gdyby na- Cię co dzień spoglądali?
To może by wówczas więcej z Siebie ? D A W A L I!?
Ryszard Zając / 2018 / Podkarpacie / Bieszczady
3 0
"Pieniądze zbierane są za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im. św. Zygmunta Gorazdowskiego" Serio ? Czy to stowarzyszenie nie powinno pomagać rodzinom, a nie zbierać na pomniki? Czy tylko mnie coś tu nie pasuje? Place zabaw, siłownie plenerowe i inne rzeczy budujcie (najlepiej z tą miękką nawierzchnią), a nie pomniki, które nikomu do niczego się nie przydają.
1 0
Lepiej wygląda niż niczym nie zasłużona kaczka.
1 0
Boże chroń jeśli pomnik m być w takiej formie jak na wizualizacji. Nowoczesna bryła postumentu będzie tam tak pasować między historycznymi budynkami jak kwiatek do kożucha. Ale kto dzisiaj patrzy się na takie szczegóły. W końcu w Zagórzu mamy nowe godło na szkole- białego orła na zielonym tle...