Zamknij

Nie tylko nauczyciel, ale też doradca zawodowy! Konferencja w Zespole Szkół nr 2 w Sanoku

12:03, 14.02.2019 jkl Aktualizacja: 11:01, 16.02.2019
Skomentuj

Wprowadzenie efektywnie działającego systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego to jeden z priorytetów współczesnego szkolnictwa i jest realizowany na każdym etapie kształcenia. Dlatego w szkołach ważną rolę odgrywają doradcy zawodowi. Rolą doradcy zawodowego w szkole jest przygotowanie i wspieranie uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, które w praktyce przekładają się na wybór zawodu w oparciu o predyspozycje ucznia oraz pomoc w planowaniu dalszej ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej.

Osobami odpowiedzialnymi za realizację zadań z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkole są również dyrektorzy, wychowawcy, pedagodzy, którzy wspierają działania doradcy zawodowego i to dla nich w dniu 5 lutego w Zespole Szkół nr 2 w Sanoku odbyło się spotkanie szkoleniowe „Szkolnictwo zawodowe w dobie reformy”. „Planowanie drogi kształcenia i kariery zawodowej ucznia na etapie podstawowym i gimnazjalnym”.

Celem szkolenia było wsparcie kadry pedagogicznej szkół w efektywnej realizacji zadań z doradztwa edukacyjno-zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa branżowego i technicznego. Spotkanie prowadzone było przez wieloletnich praktyków w tym zakresie- dyrekcję i nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku oraz przedstawicieli firm i instytucji otoczenia biznesu: ADR Polska S.A., DO-MET, Sanok Rubber Company, CECH Rzemiosł Różnych w Sanoku.

„Prezentując ofertę naszej szkoły wśród uczniów gimnazjów i szkół podstawowych zauważyłem, że młodzież często nie ma pojęcia o kierunkach, zawodach, kwalifikacjach potrzebnych do wykonywania określonych prac, a o wyborze ścieżki edukacyjnej decyduje przypadek, moda, popularność danej szkoły, rodzice, wybór „za kolegami”,a nie rzeczywiste predyspozycje i zainteresowania młodego człowieka”- podkreślił w swojej prezentacji Piotr Kot przewodniczący Zespołu ds. Promocji Szkoły. „Technika i przede wszystkim szkoły zawodowe od lat były spychane na margines, ich prestiż podupadł, dlatego wytworzyła się swoista luka kadrowa w wielu branżach i zawodach. Dla wielu firm barierą w rozwoju działalności stał się brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników”.

Jak ocenili autorzy raportu Warsaw Enterprise Institute, brak wysoko wykwalifikowanych pracowników fizycznych i techników to jedna z przeszkód szybszego rozwoju gospodarczego i efekt mody na wyższe wykształcenie, skutkującej nadprodukcją absolwentów uniwersytetów nieprzydatnych z punktu widzenia rynku pracy.

Zespół Szkół nr 2 współpracując na co dzień z przedstawicielami lokalnego rynku pracy również ten problem dostrzega, dlatego od 1 września 2018 r. rozpoczął realizację pilotażowego programu UE w ramach RPO pt. „Dostosowanie oferty Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku do potrzeb lokalnego rynku pracy” złożonego w ramach konkursu nr RPPK.09.04.00-IP.01-18-022/18 RPO WP na lata 2014-2020 Działanie nr 9.4.

W swoim wystąpieniu dyrektor sanockiego MECHANIKA pani Jowita Nazarkiewicz podzieliła się z uczestnikami szkolenia swoim doświadczeniem w zakresie wprowadzenia mechanizmów współpracy szkoły z lokalnymi przedsiębiorstwami przy organizacji procesu nauczania, praktyk zawodowych i staży, co realnie przekłada się na polepszenie nie tylko procesu kształcenia młodzieży, lecz również polepsza znacząco sytuację młodych ludzi na rynku pracy.Uczniowie klas objętych patronatem firm takich jak ADR Polska S.A. w zawodzie operator obrabiarek skrawających, DO-MET w zawodzie technik mechanik odbywają zajęcia praktyczne w zakładach pracy, na liniach produkcyjnych, pod opieką instruktorów, otrzymują za swoją pracę pensję jako pracownicy młodociani, wynagrodzenie za staż w ramach projektu oraz premię pieniężną. Najlepsi uczniowie na koniec roku szkolnego otrzymają ufundowane przez zakłady pracy stypendia, co motywuje do nauki i rzetelnej pracy. Praktyki odbywane w zakładach pracy weryfikują wiedzę teoretyczną zdobywaną na zajęciach szkolnych.Uczą sumienności i odpowiedzialności, przygotowują do podjęcia pracy zarobkowej w przyszłości.

Lokalni pracodawcy coraz częściej nawiązują współpracę ze szkołami, gdyż daje im to możliwość wywierania wpływu na proces edukacji ich przyszłych pracowników. Ponadto, zakłady obejmujące swym patronatem klasy deklarują chęć zatrudnienia młodzieży po ukończeniu szkoły i uzyskaniu dyplomów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie, a także umożliwiają zdobywanie dodatkowych, potrzebnych do zapewnienia procesu produkcji kwalifikacji oraz kontynuację nauki na szczeblu wyższym.

„Dodatkowym atutem, niezwykle cenionym przez potencjalnych pracodawców uczniów Mechanika są zdobywane na zagranicznych praktykach certyfikaty Europass Mobility potwierdzające kwalifikacje w danym zawodzie”- dodaje koordynator szkolnych projektów pani Bożena Chabros- Jaklik. Szkoła od kilku lat realizuje projekty w ramach programu ERASMUS+ umożliwiające uczniom podniesienie swych umiejętności we współpracy z partnerami z krajów Unii Europejskiej w zakresie wymiany dobrych praktyk edukacyjnych.

Od nowego roku szkolnego zawód technika automatyka swym patronatem objęła firma Sanok Rubber Company oraz ADR Polska S.A., a zawód technik elektronik firma EAE Elektronik Sp. z oo

(jkl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%