Zamknij
REKLAMA

Przyleciał z Grecji i... udawał Bułgara

15:18, 24.05.2019 | M.S
REKLAMA
Skomentuj

Funkcjonariusze SG z placówki w Rzeszowie-Jasionce w wyniku kontroli legalności pobytu zatrzymali na terenie portu lotniczego 21-letniego Afgańczyka. Aby dostać się do Zachodniej Europy, w trakcie kontroli cudzoziemiec podawał się za obywatela Bułgarii.

 

Kontrola legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Polski to jedno z priorytetowych zadań stawianych dzisiaj przez Strażą Graniczną. Główny celem tych działań jest walka z nielegalna migracją oraz zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu. Takie kontrole realizowane są zarówno w strefie nadgranicznej oraz m.in. szlakach komunikacyjnych na terenie całego kraju.

W środę (22 maja) funkcjonariusze SG z placówki w Rzeszowie-Jasionce kontrolujący legalność pobytu na terenie portu lotniczego wytypowali do legitymowania jednego z podróżnych, którzy kilkanaście minut wcześniej przylecieli samolotem rejsowym z Aten. 21-letni mężczyzna zapytany o dokumenty przedstawił biometryczny bułgarski paszport, który od razu wzbudził podejrzenia co do autentyczności. Szczegółowe badanie dokumentu potwierdziło fałszerstwo. W trakcie rozmowy „Bułgar” przyznał się że w rzeczywistości jest Afgańczykiem. Jak dodał paszport kupił w pakiecie z fałszywymi prawo jazdami oraz biletem lotniczym do Polski za 4 tys. euro, przebywając jeszcze w Grecji. Na postawie fałszywek chciał dotrzeć do Europy Zachodniej.

Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do popełnieni przestępstwa. Dobrowolnie poddał się karze 1,5 roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres 2 lat. Cudzoziemiec zostanie umieszczony na okres 3 miesięcy w Strzeżonym Ośrodku w Lesznowoli.

Tylko w czterech pierwszych miesiącach 2019 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG przeprowadzili ponad 400 kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Objęto nimi przeszło 1,5 tys. osób - w większości byli to obywatele Ukrainy, Mołdawii i Iraku. 147 cudzoziemców zostało zatrzymanych, ponad 200 zobowiązanych do opuszczenia Polski, a 45 przekazanych na Ukrainę w ramach readmisji.

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone