Zamknij

Szkoła z Trepczy w finale ogólnopolskiej akcji WOŚP! (ZDJĘCIA)

08:54, 25.05.2019 | M.S
REKLAMA
Skomentuj

Ogromny sukces Szkoły Podstawowej w Trepczy! Uczniowie zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Ratujemy i Uczymy Ratować i już w czerwcu będą rywalizować o tytuł najlepszych młodych ratowników.

Konkurs Ratujemy i Uczymy Ratować został zainicjowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Idea jest prosta - uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy już od najmłodszych lat. Skierowany jest do uczniów klas od I do III szkół podstawowych.

Co roku w konkursie bierze udział setki szkół z całej Polski. W tym roku do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych 181 podstawówek. Do ścisłego finału trafiła tylko jedna szkoła z Podkarpacia - podstawówka z Trepczy. To ogromny sukces nauczycieli i uczniów małej szkoły w powiecie sanockim. Od lat uczniów do konkursu przygotowuje Krystyna Sołtysik, nauczycielka i wychowawca w SP w Trepczy. - W 2007 roku przeszłam szkolenie organizowane przez Fundację WOŚP. Od tego czasu uczymy uczniów klas od pierwszej do trzeciej sprawdzania przytomności, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, układania poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, wezwania pomocy oraz zadbania o bezpieczeństwo własne, poszkodowanego i uczestników akcji ratunkowej - wyjaśnia Krystyna Sołtysik.

W tym roku po wspólnie z Katarzyną Bodnar, nauczycielką wspomagającą, przygotowały uczniów drugiej klasy do konkursu Ratujemy i Uczymy Ratować. - Konkurs składał się z trzech etapów - opowiada Krystyna Sołtysik. Pierwsze dwa polegały na wykonaniu prac z papieroplastyki. W pierwszym etapie dzieci wykonały plakat, w drugim wymyśliły i zrobiły grę planszową do nauki pierwszej pomocy. Jest świetna! Uczniowie zdążyli ją już przetestować - kontynuuje nauczycielka.

Szkoła Podstawowa w Trepczy to jedyna szkoła z Podkarpacia, która zakwalifikowała się do ścisłego ogólnopolskiego finału. - Jesteśmy szczęśliwi, że spośród kilku tysięcy szkół uczestniczących w konkursie, nasza znalazła się w finałowej piętnastce - cieszy się Krystyna Sołtysik.

- Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Im wcześniej oswaja się dzieci ze stresującymi sytuacjami i udzielaniem pomocy, tym lepiej później reagują w sytuacjach zagrożenia - dodaje Katarzyna Bodnar.

Finał konkursu odbędzie się 11 czerwca w Warszawie. Uczniowie 15 placówek z całej Polski wezmą udział w grze miejskiej. - Nasi uczniowie są bardzo podekscytowani. Jesteśmy bardzo dumni, że tak mała szkoła jak nasza została dostrzeżona przez jury konkursu i że będziemy mieli szansę wziąć udział w wielkim finale - podsumowuje Krystyna Sołtysik.

***

Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony jest nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku i skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko - na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki - pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym - wyjaśniają .inicjatorzy programu.  

Do tej pory programem objętych jest 29 973 nauczycieli z 12 464 szkół, co stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Blisko trzy miliony dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy!

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone