Zamknij

Przerwany marsz do szkoły

09:56, 03.09.2019 | J.P
Skomentuj
REKLAMA

TREPCZA. Chodzi o „marsz do szkoły” sprzed lat 80. Wybuch wojny 1 września 1939 roku spowodował odwołanie zajęć w trosce o bezpieczeństwo dzieci. Wiele z nich zginęło już w pierwszych dniach wojny podczas  tzw. dywanowych nalotów na miasta. Ostatni świadkowie tamtych wydarzeń dziś liczą przynajmniej około 90 lat i z każdym dniem ich ubywa. 

                    W Trepczy na spotkanie z dziećmi w pierwszym dniu nauki zaproszony został Pan Jerzy Bartkowski. Na świat przyszedł kilka lat przed wybuchem wojny: w jego dziecięcej pamięci zachowały się liczne, bolesne wspomnienia związane z brakiem żywności, ciągłym zagrożeniem życia, wreszcie licznymi przesiedleniami  i lękiem, co przyniesie kolejny dzień. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wojennych relacji starszego, ale wciąż żywotnego świadka ostatniej wojny. Od jesieni ubiegłego roku Pan Jerzy pełni zaszczytną funkcję kustosza narodowej pamięci: z szablą w ręku przekazaną przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wzywa uroczyście wszystkich do prezentacji barw narodowych i wspólnego śpiewu Mazurka Dąbrowskiego. Dopełnieniem opisu okropności wojny, ale i bohaterstwa dzieci było przytoczone przez księdza świadectwo sanitariuszki Iskry o małym chłopcu  z powstania warszawskiego 1944, który śmiertelnie raniony umierał na jej rękach ze słowami: Powiedzcie Mamie, że walczyłem jak żołnierz… 

            Te słowa stały się głównym motywem granitowej tablicy przygotowanej na 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1944. Jej fundatorami - obok dorosłych - będą również miejscowe dzieci, które w ten sposób złożą hołd swoim bohaterskim rówieśnikom.  Przed wyjściem z kościoła zostały poświęcone szkolne plecaki i przybory szkolne najmłodszych uczniów. Następnie wszyscy uczestnicy mszy zatrzymali się na schodach i zrobili wspólne zdjęcie, jako pamiątkę Roku 100-lecia Niepodległości. Posłuży ono do przygotowania specjalnego kalendarza szkolnego 2019/20 z uwzględnieniem wydarzeń szkolnych i przede wszystkim dni wolnych od nauki. Ostatnim akcentem, zanim uczniowie udali się na spotkanie w szkole było wypuszczenie przez najmłodszych białych gołębi pokoju. To piękne i zawsze na czasie przesłanie pokoju na wszystkie kontynenty ziemskiego globu stało się możliwe dzięki życzliwości miejscowego hodowcy i wielkiego miłośnika gołębi Pana Jana Konika.   

    (pr)

 

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

MariaMaria

0 0

O miłości do ojczyzny trzeba mówić na rożne sposoby... 13:18, 03.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz