Zamknij

PODKARPACIE: nowy szlak transgraniczny Odkrywcy Czarnego Złota

11:54, 05.11.2019 . Aktualizacja: 23:14, 05.11.2019
Skomentuj

Niewiele osób wie, że przemysł naftowy rozpoczął się na Podkarpaciu, a dokładnie w Bóbrce koło Krosna. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza turystów chcących poznać historię odkrycia ropy naftowej na nowy szlak transgraniczny pn. ODKRYWCY CZARNEGO ZŁOTA.  

Trasa turystyczna prowadzi przez najciekawsze i najważniejsze miejsca związane z powstaniem i rozwojem przemysłu naftowego. Szlak Odkrywcy Czarnego Złota ze względu na niski poziom trudności, przeznaczony jest dla każdego: młodzieży, rodzin z dziećmi, osób starszych. Dzięki oznakowaniu oraz mapie, która jest dostępna również na stronie PROT (podkarpackie.travel), można samodzielnie przemierzać szlak i stać się odkrywcą, a dzięki dodatkowym atrakcjom leżącym na trasie każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie. Na szlaku rozlokowane są też skrytki z zagadkami i rebusami oraz stemple, które uczestnicy podróży odbijają w wyznaczonych na mapie miejscach. Zebranie kompletu stempli oraz odgadnięcie zagadek jest nagradzane upominkiem, który można odebrać w czterech miejscach leżących na szlaku: w skansenie w Bóbrce, Muzeum Podkarpackim w Krośnie, Pałacu Polanka, a także w skansenie w Sanoku. W tych miejscach dostępne są też mapy szlaku oraz w punkcie informacji turystycznej PROT w Rzeszowie.

Ropa naftowa i jej pochodne są dziś jednymi z najważniejszych surowców światowej gospodarki. Jest ona wykorzystywana przede wszystkim w transporcie oraz przemyśle. Przemysł związany z jej wydobyciem w skali globalnej rozpoczął się w Polsce na Podkarpaciu, a dokładnie w Bóbrce koło Krosna. Pierwszą kopalnię ropy naftowej na świecie założyli tu w 1854 r. Ignacy Łukasiewicz, Karol Klobassa-Zrencki i Tytus Trzecieski. Aby poznać ich historię warto przemierzyć trasę nowo powstałego transgranicznego produktu turystycznego Odkrywcy Czarnego Złota, który składa się z 11 lokalizacji zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. 

Zachęcamy do włączenia się do zabawy. Powodzenia!

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.podkarpackie.travel.

***

Na początku października na szlak wybrała się grupa 10 osób, których zadaniem było przetestowanie produktu. Odwiedzili m.in. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce i mogli na własne oczy przekonać się, że na terenie skansenu wciąż pracują szyby wydobywające ropę naftową. To znaczy, że najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej wciąż jest czynna! Byli też w Pałacu w Polance, gdzie Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki utworzyli pierwszą na świecie spółkę, mającą na celu poszukiwanie i wydobywanie ropy naftowej, urokliwe źródło Bełkotka w Iwoniczu-Zdroju, w którym wydobywający się z dna gaz powoduje charakterystyczne bełkotanie wody, wieś Mikova, gdzie można poznać historię powstania i upadku kopalni ropy naftowej na Słowacji oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, czyli  największy skansen w Polsce z sektorem naftowym. 

Podczas 3-dniowej wyprawy uczestnicy mieli okazję nie tylko poznać historię odkrywców ropy naftowej i przenieść się w czasy narodzin przemysłu naftowego, ale również zwiedzić takie perełki turystyczne jak: Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i zapoznać się z metodą produkcji szkła, pokosztować wód mineralnych w słynnym uzdrowisku Iwonicz-Zdrój czy odwiedzić Medzilaborce, gdzie znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy'ego Warhola.

Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że trzy dni do zbyt krótko, aby odkryć wszystkie skarby Podkarpacia, również te związane z ropą naftową i że z pewnością jeszcze tu wrócą.

Informacji na temat Transgranicznego Szlaku Odkrywcy Czarnego Złota udziela Agnieszka Rokitowska ([email protected], 17 852 00 09)

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%