Zamknij

Sanocki szpital wzbogacił się o nowy specjalistyczny sprzęt medyczny

14:15, 14.01.2020 K.S Aktualizacja: 18:23, 15.01.2020
Skomentuj powiat sanocki powiat sanocki

Ponad 220 tys. zł kosztował zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, który ułatwi pracę na szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii oraz bloku operacyjnym. 200 tys. zł to dotacja otrzymana od Ministra Sprawiedliwości przyznana w ramach środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Sanocki szpital wzbogacił się o elektryczne urządzenie do kompresji klatki piersiowej, trzy respiratory oraz trzy kardiomonitory z wózkiem jezdnym – wylicza Stanisław Chęć, starosta sanocki. – Zakupiony sprzęt gwarantuje wyższą jakość świadczonych przez placówkę usług oraz zwiększa bezpieczeństwo pacjentów.

Bardzo się cieszę, że dzięki pomocy posła Piotra Uruskiego udało się otrzymać pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Dziękuję również fundacjom, stowarzyszeniom, firmom i samorządom za okazaną pomoc. Pragnę dodać, że Powiat Sanocki również przekazał w 2019 roku na rzecz sanockiego szpitala ponad pół miliona złotych.

Henryk Przybycień, dyrektor SP ZOZ w Sanoku zaznaczył, że pozyskane środki zewnętrzne w znacznym stopniu pozwalają odciążyć budżet szpitala, dzięki czemu więcej pieniędzy można przeznaczyć na bieżącą działalność placówki.

Urządzenie do kompresji klatki piersiowej to w pełni elektryczny aparat, który w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia automatycznie wykonuje masaż serca zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Urządzenie w sposób ciągły uciska klatkę piersiową ze stałą częstotliwością i siłą zgodną z wytycznymi AHA/ERC 2010 w celu przywrócenia naturalnego krążenia. System wymusza stały przepływ krwi od chwili włączenia, zwiększając szanse pacjenta na przeżycie. Ciągłe uciskanie przyczynia się również do utrzymania w naczyniach wieńcowych ciśnienia perfuzyjnego. Masaż serca prowadzony jest bezustannie w tempie około 100 uciśnięć na minutę o głębokości 4-5 cm. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o dłuższym czasie trwania. Tym sposobem zespół reanimujący zyskuje nie tylko cenny czas, ale i „dodatkową parę ratowniczych rąk” do pomocy.

Respirator jest niezbędnym narzędziem w opiece nad pacjentem niewydolnym oddechowo, wspomagającym lub zastępującym mięśnie pacjenta w pracy oddechowej. Respiratory stosowane są także po to, aby ułatwić choremu czynności oddechowe, gdy jego organizm nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na tlen.

Z kolei kardiomonitor należy do specjalistycznych urządzeń medycznych, które służą do śledzenia parametrów życiowych pacjentów, dzięki czemu możliwy jest stały nadzór nad ich zdrowiem.

 

 

 

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%