Zamknij

SANOK: SPZOZ rozpoczyna badania nad amantadyną. Lek przyjmie 30 zakażonych pacjentów

14:16, 11.04.2021 | Kamil Mielnikiewicz
Skomentuj Fot. Kamil Mielnikiewicz
REKLAMA

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sanoku już wkrótce rozpocznie badania kliniczne nad amantadyną. Wstępnie lek przyjąć ma 30 pacjentów.

Badania kliniczne nad zastosowaniem amantadyny w leczeniu przeciwko Covid-19 rozpoczęły pod koniec marca. Testy wykonywane są aktualnie w dziewięciu placówkach medycznych, a nadzoruje je Samodzielny Publiczny Szpital kliniczny nr 4 w Lublinie. 

Amantadyna to lek stosowany w leczeniu schorzeń neurologicznych. Lek ten oficjalnie jest wykorzystywany w leczeniu choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego i ostrego uszkodzenia mózgu. Jednak wykazuje także działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego. W listopadzie media donosiły, że niektórzy lekarze w Polsce twierdzą, iż amantadyna jest pomocna w leczeniu koronawirusa. Pulmonolog z Przemyśla dr Włodzimierz Bodnar zapewniał wówczas, że ma udokumentowanych ponad 100 przypadków wyleczeń przy użyciu tego leku.

Wkrótce badania kliniczne nad amantadyną rozpoczną się w SPZOZ w Sanoku. Lek zostanie podany 30 pacjentom zakażonym koronawirusem. Jak informuje dyrektor placówki Grzegorz Panek, w przyszłym tygodniu podpisana zostanie umowa z Agencją Badań Medycznych oraz Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach.

(Kamil Mielnikiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%