Zamknij

Wieczorne spotkanie czytelnicze i lekcja muzealna na Zamku Królewskim w Sanoku (ZDJĘCIA)

16:36, 19.06.2021 | Kamil Mielnikiewicz
Skomentuj Fot. Kamil Mielnikiewicz
REKLAMA

Książka jest tak ważna, że może wnieść bardzo dużo w życie młodego człowieka - podsumowali organizatorzy wieczornego spotkania czytelniczego na Zamku Królewskim w Sanoku. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku.

W piątek na Zamku Królewskim w Sanoku odbyło się wieczorne spotkanie czytelnicze, połączone z lekcją muzealną. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku - pod opieką wychowawczyni Karoliny Mróz oraz uczniowie 9 grupy świetlicowej ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Bronisława Prugara–Ketlinga w Sanoku - pod opieką Antoniny Lech.

Głównym celem spotkania było zachęcenie dzieci do wnikliwszego zgłębiania słowa pisanego. Miały one niepowtarzalną okazję do wysłuchania tekstu z podziałem na rolę, w otoczeniu sali pełnej dzieł i zabytków

- informują organizatorzy.

Spotkanie rozpoczęło się od zbiórki dzieci na dziedzińcu zamku. Tam najmłodsi wylosowali karteczki z sentencjami, a następnie rozpoczęła się nauka muzealna poprowadzona przez Jana Januarego Sokołowskiego, który niczym "Zegarmistrz Światła" w metaforyczny sposób zachęcał najmłodszych do podróży w kierunku jasności. Przyświecając latarenką działa sztuki, wprowadzał młodych uczniów w świat tworzenia, gdzie światło jest często głównym elementem budującym natchnienie artysty. Z tego powodu, dzieci trzymając lampiony w swoich dłoniach, szukały w sobie najlepszych cech charakteru. Następnie w sali renesansowej, uczniowie wysłuchali utworu literackiego, pt. "O kruku, który chciał zostać papugą" odczytanego z podziałem na rolę przez Karolinę Mróz, Antonię Lech oraz Jana Januarego Sokołowskiego.

Po odsłuchaniu utworu, rozmowę z dziećmi poprowadziła psycholog - Ewelina Biłas. Dyskusja była świetną okazją do wyrażenia swojego zdania oraz do poznania pewnych technik radzenia sobie z brakiem akceptacji czy smutkiem. 

Kolejnym etapem wieczornego spotkania czytelniczego było wykonanie przez dzieci pracy plastycznej, polegającej na kolorowaniu własnych piórek, podpisując je cechami, za które się lubią. Wszystkie razem stworzyły wielki ogon pawia. 

Spotkanie zakończyło się o godzinie 21:30 na dziedzińcu przed zamkiem, wokół studni.

Organizatorzy zwrócili szczególną uwagę na aktywność uczniów, którzy do samego końca czerpali "pełnymi garściami" z niezwykłości tego wydarzenia.

Było to okazją do zachwycenia się sanockimi zabytkami i czytelnictwem, ale przede wszystkim, sytuacja sprzyjająca temu, by zrozumieć, że nasze życie jest w naszych rękach i nigdzie nie jest powiedziane jacy mamy być - "Twoje życie - Twoje dzieło - Bądź artystą", usłyszały dzieci na koniec wydarzenia. I niech to będzie myśl przewodnia dla nas wszystkich

- podsumowali organizatorzy wieczornego spotkania czytelniczego, połączonego z lekcją muzealną na Zamku Królewskim w Sanoku.

(Kamil Mielnikiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%