Zamknij

Po jedenastu latach ruszył pociąg do Uherzec Mineralnych (ZDJĘCIA+FILM)

16:12, 26.06.2021 | Kamil Mielnikiewicz
Skomentuj Fot. Kamil Mielnikiewicz
REKLAMA

Po jedenastu latach na stację w Uhercach Mineralnych wjechał wakacyjny pociąg TLK "Bieszczady" relacji Kraków Główny - Łupków. Jest to pierwszy z weekendowych składów spółki PKP Intercity, dzięki którym podróżni będą mogli dojechać w same Bieszczady. 

Dzisiaj po godzinie 15 na stację w Uhercach Mineralnych wjechał wakacyjny pociąg z Krakowa do Łupkowa. Na peronie wszystkich podróżnych przywitali między innymi: Adam Piątkowski, wójt gminy Solina, Andrzej Olesiuk, starosta leski i Jerzy Zuba, radny powiatu sanockiego i współtwórca kampanii społecznej KochamKolej.pl. 

Z myślą o pasażerach inauguracyjnego kursu, Adam Piątkowski przygotował pamiątkowe upominki, które trafiły do najmłodszego i najstarszego pasażera oraz do największej rodziny pierwszego przejazdu. Ponadto włodarz gminy Solina zorganizował darmowy transport busem do Soliny i Polańczyka. Podróżni będą mogli w taki sam sposób wrócić jutro z powrotem do Uherzec Mineralnych.

Historyczny moment - powrót kolei do powiatu leskiego. Pociąg z Krakowa wjechał na peron w Uhercach Mineralnych, dzięki miłośnikom kolei, Jurkowi Zubie i jego "ekipie", naczelnikowi Zbigniewowi Bryndza i wielu innym ludziom. Wielkie podziękowania

- napisał na profilu facebookowym Andrzej Olesiuk, starosta leski.

Rozkład jazdy pociągu

Pociąg "Bieszczady" wyjeżdżać będzie co weekend o godzinie 09:40 ze stacji głównej w Krakowie. Następnie przejedzie przez Tarnów, Tuchów, Bogoniowice Ciężkowice, Gorlice Zagórzany, Biecz, Jasło, Jedlicze, Krosno, Krosno Miasto, Wróblik Szlachecki, Zarszyn, Sanok i dalej przez Nowy Zagórz, Lesko Łukawicę, tak by o 14:42 zajechać na stację w Uhercach Mineralnych. W drodze powrotnej skład bez zatrzymywania dojedzie do Zagórza, a stamtąd przez Szczawne Kulaszne, Rzepedź, Komańczę Letnisko, Komańczę, Nowy Łupków do stacji końcowej w Łupkowie.

W soboty pociąg pojedzie z Krakowa do Uherzec i Łupkowa oraz z Łupkowa do Krakowa, z kolei w niedzielę - z Krakowa do Łupkowa i z Łupkowa do Uherzec i Krakowa.

Cały przejazd na trasie Kraków - Uherce Mineralne - Łupków trwa 6 godzin 41 minut. W tym czasie pociąg pokona trasę 328 kilometrów.

Poprawa bezpieczeństwa

Przed wyruszeniem składów na trasę, PKP Polskie Linie Kolejowe dla poprawy bezpieczeństwa wykonały niezbędne prace torowe. Wymieniono między innymi 4 tysiące podkładów oraz dokonano przeglądu i poprawy widoczności na przejazdach kolejowo-drogowych. Aktualnie poprawiany jest stan mostu w Zagórzu nad Sanem, aby zapewnić rozkładową jazdę pociągów. Prace za 11 milionów złotych zaplanowano etapami. Wymieniono już tory na dojazdach do mostu oraz przebudowano i wzmocniono podpory obiektu.

Co z drezynami rowerowymi?

Wakacyjny pociąg TLK "Bieszczady" kursować będzie tylko w weekendy. Jak mówi nam Janusz Demkowicz, właściciel Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, rozkład jazdy drezyn został ułożony w ten sposób, że będzie współgrał z rozkładem pociągów.

(Kamil Mielnikiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%