Zamknij
REKLAMA

Wkrótce rykowisko jeleni. Słychać już pojedyncze porykiwania

08:00, 18.09.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"W tej chwili w górach i na pogórzu możemy usłyszeć pojedyncze porykiwania. Niebawem jednak będą bardziej intensywne. Towarzyszyć im będą uderzenia wieńcami o drzewa" - powiedział w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Wkrótce na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, rozpocznie się okres godowy, rykowisko jeleni karpackich. Weźmie w nim udział - jak szacują leśnicy - ponad 2,5 tysiąca dojrzałych byków. Rykowisko zaczyna się, kiedy w nocy temperatura powietrza spada do kilku stopni Celsjusza. Jak zaznaczył rzecznik, w trakcie rykowiska dojrzały byk gromadzi wokół siebie stadko łań. Toczy o nie walkę z konkurentami.

Rywalizują tylko silne i zdolne do prokreacji osobniki. Słabszy konkurent zazwyczaj ginie

- wyjaśnił rzecznik krośnieńskiej RDLP.


CZYTAJ TAKŻE: Wybierasz się na grzyby? Przeczytaj kilka wskazówek


Przypomniał, że już za kilka dni godowy ryk jelenia można będzie usłyszeć najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Wielu turystów myli go z rykiem niedźwiedzi.

Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, żyje około 12,4 tysiąca jeleni. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w południowo-wschodniej Polsce ich populację szacowano na niespełna 100 osobników.

(PAP)

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%