W Wołosatem odsłonięto uroczyście dębowy pomnik upamiętniający Ludzi Wolności i Solidarności z Bieszczad. Autorem rzeźby jest Piotr Zbrożek, artysta z Przemyśla.
Pomysł budowy pomnika zrodził się kilka lat temu, a starania nad tego finalnym zakończeniem udało się zrealizować w okrągłą, 40. rocznice podpisania porozumień ustrzycko-rzeszowskich, które zakończyły strajki rolników w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie.
CZYTAJ TAKŻE: Niezwykła lipa z iwonickiego lasu już z imieniem
Pomnik przedstawia uskrzydlone wrota, stanowiące bramę do wolności, przez które widać Tarnicę. Rzeźbę z naturalnych materiałów wykonał Piotr Zbrożek, artysta z Przemyśla. Konstrukcja, która bardzo dobrze wkomponuje się w krajobraz, nawiązuje do sztuki budowlanej tych terenów. Idea pomnika ma wielowymiarową symbolikę. Stanowi ona wymiar historyczny i symboliczny. Rzeźba poświęcona jest ludziom walczącym o wolność w czasach PRL i stanowi symbol Bieszczadów jako krainy wolności.
Budowla ma ponad 6 metrów wysokości i ważny 10 ton. Piotr Zbrożek pracował nad jej wykonaniem ponad 4 miesiące. Jak sam zauważa symbolika rzeźby jest prosta. Trzy stopnie prowadzące na górę oznaczają Wiarę, Nadzieję i Miłość, a otwarte drzwi to symbol domu i gościnności, a skrzydła oznaczają wolność.
W uroczystościach odsłonięcia monumentu wzięli udział między innymi Marek Kuchciński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej czy Marek Andruch, starosta bieszczadzki.
0 1
Z tej wolności to tylko pomniki zostaly
0 1
.. a otwarte drzwi to symbol domu i gościnności..powiedzcie to uchodźcom ?
0 1
A może przez te drzwi trzeba uciekać? Z Polski?
0 1
Takiego gniota to ja dawno nie widziałem! Co to ma wspólnego z jakąkolwiek sztuką? 10 ton betonu zmarnowane! + druty zbrojeniowe! Usuwa się z przestrzeni publicznej dzieła takich artystów jak np. prof. Marian Konieczny a buduje coś takiego!