Zamknij
REKLAMA

Plac Harcerski w Sanoku zmienił oficjalnie swoją nazwę [ZDJĘCIA]

08:33, 10.10.2021 | Kamil Mielnikiewicz
Skomentuj Fot. Miasto Sanok
REKLAMA

W piątek uroczyście Plac Harcerski w Sanoku zmienił swoją nazwę. Na podstawie uchwały Rady Miasta dotychczasowa nazwa poszerzyła się o im. Ks. Zdzisława Peszkowskiego.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu sanockiego, inicjatorzy wprowadzenia zmiany imienia Placu Harcerskiego: Krystyna Chowaniec, Halina Kurpińska, przedstawiciel Zarządu Fundacji Golgota Wschodu, a także Hufiec Ziemi Sanockiej, ks. dr Andrzej Skiba, dyrektorzy sanockich szkół średnich i podstawowych wraz z uczniami, działacze społeczni. W podniosły nastrój wprowadziło uczestników Oratorium w wykonaniu Marka Dzioka, który skomponował muzykę do słów ks. Zdzisława Peszkowskiego.


CZYTAJ TAKŻE: Teledysk zespołów Soul i Souliki z Sanoka nagrodzony na Festiwalu w Gdyni


Dr hab. Witold Wasilewski z IPN zaprezentował postać ks. Zdzisława Peszkowskiego na podstawie dokumentacji prowadzonej przez SB. Apelując za śp. księdzem do przybyłej młodzieży, by pamiętała o Zbrodni Katyńskiej jej ofiarach i głoszenie prawdy, zakończył swoją prelekcję.

Konkurs poświęcony księdzu Zdzisławowi Peszkowskiemu

Sesja w Sanockim Domu Kultury była też okazją do podsumowania konkursu "Ksiądz Zdzisław Peszkowski w pamięci sanoczan". Wzięło w nim udział 7 osób. III miejsce zajęła Julia Piegdoń uczennica klasy IV a SP nr 9 w Sanoku, która napisała wspomnienia swojej mamy – harcerki, co znamienne wspólne zdjęcie z księdzem stoi na honorowym miejscu w ich domu rodzinnym. II miejsce przypadło w udziale Kindze Kondziołce, Paulinie Koronie uczennicom klasy VII w Prusieku oraz Aleksandrze Błaszczak uczennicy klasy I II LO w Sanoku. Laureatki są harcerkami 42 DH, odszukały one trzy osoby, które spotkały się z ks. Peszkowskim i spisały ich wspomnienia. I miejsce zajęła Emilia Bieluk, uczennica klasy VI SP w Sanoku, która przeprowadziła wywiad ze swoim dziadkiem Edwardem Olejką, byłym burmistrzem, który wręczał ks. Peszkowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sanoka.

Odsłonięcie tabliczki kulminacją uroczystości

Kulminacją obchodów było uroczyste odsłonięcie tabliczki z nazwą “Plac Harcerski im. Ks. Zdzisława Peszkowskiego”, którego dokonali Halina Kurpińska z zarządu Fundacji Golgota Wschodu, burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski i przewodniczący Rady Miasta Andrzej Romaniak. Podczas uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych SP nr 4, I LO i Hufca Ziemi Sanockiej, przewodniczący odczytał treść uchwały zmieniającej nazwę Placu Harcerskiego. Za przychylność radzie podziękowała Krystyna Chowaniec.

Na koniec w kościele pw. Przemienienia Pańskiego odbyła się msza św. w intencji śp. Zdzisława Peszkowskiego, podczas której wygłaszający homilię nawoływał do refleksji: Co się wydarzyło? W czym braliśmy udział i co z tego wynika? Oprócz nowej tabliczki, co się zmieni w związku z nową nazwą Placu harcerskiego im. Ks. Peszkowskiego? Jakie uczucia, jakie myśli będą się rodzić? czy będą budzić refleksję, czy zadumanie nad tym miejscem i nad tym imieniem? Mszę św. zakończyło wykonanie Modlitwy harcerskiej, która wzmocniła nastrój kontemplacji.

(Miasto Sanok)

(Kamil Mielnikiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%