Zamknij
REKLAMA

Oddaj z nami krew na WOŚP 2022

18:54, 07.01.2022 | .
Skomentuj Bieszczadzki Sztab WOŚP
REKLAMA

Bieszczadzki Sztab WOŚP po raz kolejny organizuje WOŚP-ową zbiórkę krwi! Akcja „Oddaj z nami krew na WOŚP” odbędzie się w dniach 26 i 27 stycznia w godzinach od 7 do 11:30 w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Konarskiego 24 w Sanoku. Każdy, kto w tych dniach zdecyduje się oddać krew, dostanie pamiątkowy gadżet niespodziankę przygotowany specjalnie na tę akcję.

To już druga edycja akcji oddawania krwi, której organizatorem jest Bieszczadzki Sztab WOŚP. - W ubiegłym roku akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, krew oddawali nie tylko honorowi krwiodawcy, ale także osoby, które nigdy wcześniej tego nie robiły. I na tym nam właśnie zależy, aby zachęcić ludzi do dzielenia się krwią, bo nie da się jej wyprodukować, a ratuje ona życie - mówi Martyna Sokołowska z Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda zdrowa, dorosła osoba. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg. Jednorazowo od dawcy pobiera się 450 mililitrów krwi. To bezpieczna ilość, która nie powoduje uszczerbku na zdrowiu u dawcy.

Przed oddaniem krwi trzeba wypełnić formularz, później dawca kierowany jest na badanie poziomu hemoglobiny we krwi. Jeśli jest odpowiedni, kierowany jest do lekarza, który sprawdza ciśnienie i ogólny stan zdrowia. Jeśli wszystko jest w porządku, zostajemy zakwalifikowani do oddania krwi.

Sam zabieg jest bezbolesny i trwa od kilku do kilkunastu minut.

Jak się przygotować?

Do oddania krwi nie trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać, ale w dzień poprzedzający oddanie dobrze jest wypić około dwóch litrów płynów i dobrze się wyspać, a rano przed oddaniem zjeść lekkostrawne śniadanie.

Dzielenie się krwią jest honorowe, co oznacza, że dawca nie dostaje za nią pieniędzy. Osoba, która przyjechała oddać krew autobusem, może liczyć na zwrot pieniędzy za bilet. Dodatkowo każdy dostaje przekąskę energetyczną w postaci dziewięciu czekolad.

Każdej osobie, która odda krew, przysługują dwa dni urlopu, więc jeśli jest taka potrzeba, pielęgniarka wypisze zaświadczenie.

Przy oddaniu krwi należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Źródło: Bieszczadzki Sztab WOŚP

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

pedałpedał

1 2

A środkowy paluszek widzicie? 18:18, 09.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

iTiiTi

0 1

Niesamowite to już p. Owsiak zaczyna handlować ludzką krwią ? 11:36, 10.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%