Zamknij
REKLAMA

Wystaw miskę z wodą, ona ratuje życie!

10:02, 01.07.2022 | .
Skomentuj Materiały nadesłane
REKLAMA

Żar lejący się z nieba, z którym coraz częściej mamy do czynienia, źle znoszą nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Domowe, gospodarskie, jak i te dzikie, przebywające w naszym otoczeniu. Narażone są one nie tylko na odwodnienie, lecz także przegrzanie, a nawet udar cieplny. Śmierć. Każde ekstremum temperatur potrafi zabić.

Jak chronić zwierzęta przed upałem?

1. WODA.

Pamiętaj o chłodnej wodzie do picia (w dużych ilościach!). Ustaw miski z wodą w miarę możliwości w zacienionym miejscu. Ponadto delikatnie schładzaj zwierzęta: gospodarskie zraszając je natryskiem, sierść psa możesz zmoczyć chłodną wodą. Kotom dobrze jest zwiększyć dawkę mokrej karmy.

2. CIEŃ. Upewnij się, że Twoje zwierzę ma dostęp do chłodnego pomieszczenia z wentylacją. Czy to mieszkanie w bloku, buda czy stodoła, zwierzę musi mieć zapewnione schronienie przed palącym słońcem!

3. MNIEJ RUCHU.W upalne dni nie zabieraj psa na długie spacery. Nie forsuj go też zabawą czy aportowaniem. Wychodź częściej, ale na krócej i unikaj betonowych powierzchni. Dlaczego? Stań bosą stopą na rozgrzanym betonie czy asfalcie i się dowiesz. Powierzchnie te nagrzewają się do temperatur, które mogą spowodować bolesne rany i oparzenia na opuszkach psich łap. Staraj się wychodzić ze swoim czworonogiem rankiem lub wieczorem, gdy słońce nie jest w maksimum siły grzewczej.

Uwaga! Nie zakładaj psu ciasnego kagańca, pies schładza się ziejąc otwartym pyskiem. Zawsze zabieraj ze sobą wodę na spacer.

4. NIGDY NIE ZOSTAWIAJ zwierząt W AUCIE w słoneczne dni!

Nie bądź obojętny, gdy ktoś bezmyślnie pozostawia zwierzę w rozgrzanym samochodzie, na słońcu lub nawet na balkonie... Reaguj! 30 stopni na zewnątrz potrafi podbić temperaturę panującą w samochodzie do 60 stopni. To gotowy przepis na śmierć w wyniku przegrzania zwierzęcia uwięzionego w środku pojazdu. O takich sytuacjach poinformuj policję lub inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112.W ten sposób możesz uratować życie zwierzakowi.

5. NIE TYLKO DOMOWE, lecz także dziko żyjące zwierzęta potrzebują latem naszego wsparcia, ponieważ wiele z nich cierpi na brak dostępu do wody. Rozwiązaniem może być wystawianie przez nas misek z wodą na trawnikach czy pod drzewami. Wystarczy stary garnek albo głębszy talerz napełniony świeżą wodą, aby ptaki, jeże i inne drobne zwierzęta mogły odczuć prawdziwą ulgę.

Z naszej strony to tak niewiele, a dla nich jest to ogromna pomoc.

Dodatkowa prośba do właścicieli sklepów i firm, aby wystawili miski dla pupili swoich klientów.

Warto wiedzieć - OBJAWY UDARU CIEPLNEGO:

- dyszenie, bardzo szybkie bicie serca, bardzo szybki oddech

- przekrwione i suche błony śluzowe

- temperatura ciała w okolicach 40 – 43 stopni

- niepokój, szukanie chłodnego miejsca, próba ułożenia się jak największą powierzchnią ciała na zimnej podłodze

- wymioty, biegunka

- u kotów silne ziajanie

- w końcowej fazie: letarg, objawy padaczkowe, spłycenie oddechów

Źródło: Materiały nadesłane 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%