Agnieszka Leszczyńska kierować będzie Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej (SPGK), a tym samym odpowiadać m.in. za realizację nowego, wzorcowego dla nawet kilkuset polskich samorządów w Polsce, projektu energetycznego, który zapewni temu podkarpackiemu miastu bezpieczeństwo, suwerenność, przystępność cenową i przyjazność środowiskową w obszarze ciepłownictwa. Nowej prezes SPGK podlegać będą także takie obszary jak gospodarka wodno-ściekowa, wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych, czy transport publiczny w Sanoku. O wyborze na tę funkcję Agnieszki Leszczyńskiej zdecydowała Rada Nadzorcza SPGK.
Agnieszka Leszczyńska to menadżerka, która posiada doświadczenie w branży energetycznej (przez blisko 2 lata pełniła funkcję wiceprezes Zarządu Tauron Sprzedaż Sp. z o.o., Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o.o., kierowała projektami w spółce Orlen Oil, była dyrektorką generalną funkcjonującej w obszarze fotowoltaiki BUY PV Sp. z o.o), chemicznej (m.in. była wiceprezeską zarządu Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol SA), a także zamówień publicznych, prawa konkurencji, partnerstwa publiczno – prywatnego oraz prawa własności intelektualnej, czy reprezentowania w sprawach zamówień publicznych.
Jest prawniczką z praktyką zawodową związaną ze współpracą z takimi podmiotami jak Roche Polska, Johnson & Johnson, Qumak – Sekom S.A., Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Krakowski Park Technologiczny, Małopolska Agencja Energii i Środowiska, Małopolskie Parki Przemysłowe, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, czy Telekomunikacja Polska S.A.
- To odpowiednia osoba na obecny, pełen wyzwań, czas dla Sanoka. Jej kwalifikacje w najistotniejszych dla naszego miasta obszarach i zdolności interpersonalne, w połączeniu ze sprawnym zespołem, którym będzie kierować, stwarzają dla sanoczan perspektywę skutecznej i całościowej realizacji celów postawionych przed naszym miastem – uważa Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.
Przypomina on, że jednym z najważniejszych wyzwań dla Sanoka jest obecnie osiągnięcie pełnej suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza w sektorze ciepłownictwa.
Kluczowy projekt wart 726 mln, który odciąży miejski budżet i przyniesie bezpieczeństwo energetyczne
Stanie się tak, gdy miasto wraz z partnerami stworzy nowoczesną, a do tego w pełni ekologiczną inwestycję energetyczną, która uniezależni Sanok m.in. od wahających się cen tradycyjnych surowców energetycznych (głównie węgla i gazu ziemnego), wpływając tym samym na stabilność kosztów ciepła dla jego odbiorców. Odciąży też w znacznym stopniu budżet miasta, które obecnie – jak wiele innych samorządów w Polsce – musi kupować uprawnienia do emisji CO₂, co staje się z każdym rokiem coraz większym ciężarem finansowym dla setek polskich gmin czy powiatów, a to przekłada się na wyższe koszty życia ich mieszkańców.
- Jestem w pełni gotowa, by odpowiadać za nadzór nad tym nowoczesnym, bezpiecznym i „czystym” środowiskowo projektem, który może być punktem odniesienia dla innych miast w Polsce. Moje doświadczenie w energetyce, przede wszystkim odnawialnej, na pewno jest tu pomocne. – deklaruje Agnieszka Leszczyńska, nowa prezes SPGK.
Projekt elektryfikacji ciepłownictwa w Sanoku to koszt 726 mln, który w całości zostanie sfinansowany z prywatnych inwestycji, dotacji i grantów. Ma służyć zastąpieniu tradycyjnych kotłów węglowych przez nowoczesne technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE), co obniży koszty eksploatacji instalacji ciepłowniczej. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli korzystać z bezemisyjnego i stabilnego cenowo ciepła, przy czym budżet miasta zostanie nienaruszony.
Nowa miejska spółka celowa Hydro Sanok zajmie się realizacją tego projektu
Za wdrożenie i nadzór nad projektem odpowiadać będzie powołana przez miasto spółka celowa Hydro Sanok, wykonawcą zaś będzie polska, mająca praktykę w zeroemisyjnych technologiach, firma Hynfra, którą SPGK wyłoniło w drodze przetargu publicznego.
- Wszystko opiera się na nowoczesnych, bezpiecznych i przyjaznych dla ludzi oraz środowiska technologiach. Dlatego jednym z głównych kryteriów wyboru na stanowisko nowej prezes SPGK była fachowa wiedza Pani Agnieszki w tym obszarze, co w połączeniu z doświadczeniem wykonawcy projektu, stwarza optymalne warunki dla realizacji przedsięwzięcia – podsumowuje Tomasz Matuszewski.
Agnieszce Leszczyńskiej podlegać będą także takie obszary jak gospodarka wodno-ściekowa, wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych, czy transport publiczny w Sanoku.
Matuszewski musi ode14:57, 14.08.2024
5 1
Kobieto w coś ty się wpier....? Uciekaj jak najszybciej. Matuszewski to karierowicz i bajkopisarz. Sanok przeprasza za drugą kadencje tego czlowieka (na szczescie to juz ostatnia ale jest szansa ze sam odejdzie bo rada nie podaruje tego co zrobil z Sanokiem) 14:57, 14.08.2024