Zamknij

Medale sanockich judoków. Mamy mistrza Polski w Sportowym Ju-Jitsu!

10.46, 29.11.2022 . Aktualizacja: 10.47, 29.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

26 listopada br. Katowice na chwilę stały się stolicą Ju-Jitsu, a wszystko za sprawą Otwartych Mistrzostw Polski w Ju-Jitsu Sportowym.  Organizatorem mistrzostw był : Roan Fight Club Katowice pod patronatem Polskiego Związku Ju-Jitsu Sportowego. Przedstawiając zawody pod względem statystycznym; na 8 matach równocześnie stoczono 970 walk, łącznie startujących było 783 zawodników z 72 klubów.  Walki odbywały się w kilku konkurencjach w ponad 250 kategoriach wagowych i wiekowych. Sanok reprezentowali zawodnicy z klubu Pantera: Łukasz Kornecki, Daniel Wosachło i Marcin Mazur.
 

Nasi reprezentanci przywieźli 3 medale w formule NE – WAZA GI MASTERS.
Dla osób które nie wiedzą co oznaczą ww. formuła.

W Ne-waza dwóch zawodników walczy przeciwko sobie we współzawodnictwie sportowym. Celem walki jest poddanie się przeciwnika poprzez założenie dźwigni lub duszenia ! Walka w ne waza w Ju-Jitsu składa się z: - technik w pozycji stojącej, tj. rzutów, obaleń, dźwigni i duszeń, - technik w parterze, tj. kontroli w parterze, dźwigni i duszeń. Punktacja według IJJF.

Pierwszy z naszych zawodników Marcin Mazur(6KYU JUDO-biały pas) rozpoczął starcie z Przemysławem Gajdowiczem z  KS Stein Rydlutowy (niebieski pas BJJ). Marcin zdobył przewagę poprzez wykonanie obalenia, rzutem osoto gari na o-uchi gari, markując  dużym zewnętrznym podcięciem następnie po przez wychylenie przeciwnika w kierunku tył skos, tak aby przeniósł on ciężar ciała na jedną nogę wykonał wymach i obalił na mate swojego przeciwnika. O wiele bardziej doświadczony zawodnik Rydlutowy musiał uznać wyższość przegrywając na punkty.

Następnie Łukasz Kornecki(4KYU JUDO-żółto-pomarańczowy) zmierzył się z Krystianem Steinem(brązowy pas -BJJ) KS Stein Rydlutowy. Od samego początku walki zawodnik z KS Stein narzucił swoją grę, wciągając ze stójki do parteru poprzez próbę dźwigni na staw łokciowy słynną na matach „balachę”. Łukaszowi udało uwolnić się z tej techniki po czym próbował przejść półgardę swego przeciwnika. W pewnym momencie stracił niestety pozycję i został trzymany w pozycji bocznej. Walka zakończyła się poddaniem naszego zawodnika który miał założone bardzo mocne duszenie trójkątne nogami. Należy zaznaczyć że Krystian Stein to bardzo utytułowany, doświadczony zawodnik i trener klubu KS Stein Rydlutowy.

W kolejnej walce turnieju zobaczyliśmy Daniela Wosachło (1 DAN JUDO) który poradził sobie w ekspresowym tempie kończąc walkę przed czasem przez poddanie „balachą” dźwignią na staw łokciowy z wyżej rozstawionym Pawłem Szewerą (2 DAN JUJITSU) z KS Tygrys Lubin.
„Balacha” bardzo charakterystyczna i widowiskowa dźwignia zakładana w sportach walki jest często stosowana już z pozycji stojącej tzw. ”latająca balacha”. Jest to bardzo trudna i zaawansowana technika do wykonania, szczególnie podczas walki czy to w mma, Ju-jitsu czy BJJ. Nieumiejętne jej wykonanie może spowodować złamanie karku, a nawet grozi zerwaniem rdzenia kręgowego.

Łukasz Kornecki po pierwszej przegranej wszedł z impetem w kolejne starcia i wygrał na punkty kolejno z Tomaszem Martyką z KS Sparta Jaworzno(brązowy pas BJJ) oraz z Adamem Cieślą z Rybnickiego Klubu JJ(purpurowy pas BJJ).

Marcin Mazur miał najdłuższą drogę po medal bo musiał stoczyć walki z Pyszny Paweł z Łamatora Racibórz(purpurowy pas BJJ) którego poddał przez duszenie w parterze. Następnie z Łukaszem Szczypulą z KS Sparta Jaworzno(purpurowy pas BJJ) musiał oddać zwycięstwo poprzez założone duszenie z pozycji dosiadu. Nie zatrzymało to naszego grapplera który w ostatnim tchnieniu z Krzysztofem Kochanowskim z Rybnickiego Klubu JJ(purpurowy pas BJJ) wygrał ostatecznie przez trzymanie kontroli bocznej pozycji i duszeniem kata gatame notując przy okazji bardzo duży postęp w swojej karierze.

W dalszej części turnieju swój poziom przygotowania mógł sprawdzić znów Daniel Wosachło, który zmierzył się z zawodnikiem z UKS Octagon Katowice, Łukaszem Zyzikiem(purpurowy pas BJJ).

Początek walki to dominacja naszego judoki, który uzyskał znaczną przewagę punktową, jednak w pewnym momencie, z trzymania bocznego przeciwnik chwycił nogami ramię Daniela trójkątem nogami z zapiętą ciasno klamrą rękoma na staw barkowy. Próbował w ten sposób poddać, zużywając duże pokłady energii przy tej technice. Nieco podirytowany Wosachło wziął sprawy w swoje ręce uwalniając się z bardzo niewygodnego chwytu celnie atakując od razu taktarovem- dźwignią na staw skokowy co dało mu zwycięstwo przez poddanie przeciwnika. Była to bardzo szybka akcja, która świadczyła o dużym zaawansowaniu i wysokim poziomie naszego zawodnika

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:
Złoty medal i tytuł Mistrza Polski :
Daniel Wosachło kat.-69kg NE-WAZA GI, MASTERS
Srebrne medale i tytuły Wicemistrza Polski dla :

V-ce mistrzostwo Polski - srebrny medal - Łukasz Kornecki kat. - 94kg NE-WAZA GI, MASTERS

V-ce mistrzostwo Polski - srebrny medal - Marcin Mazur kat. +94kg NE-WAZA GI, MASTERS


Mamy komentarz po zawodach od trenera i zawodnika  Daniela Wosachło -

Mistrzostwa Polski to zawsze wielkie święto. Nie ważne, czy są to zawody Ju-Jitsu, Judo  czy BJJ. Wracamy do domu w bardzo dobrych nastrojach. Pokazaliśmy, że w naszym regionie są ludzie którzy mogą równać się z najlepszymi w Polsce. Ten sport dla nas to fanatyzm i zajawka, która daje możliwości do dalszego rozwoju, nie tylko na tatami. Od poniedziałku wracamy wszyscy do pracy i robimy dalej swoje do przodu. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować naszym trenerom : Tomaszowi Bobali-Judo Pantera Sanok i Andrzejowi Kędrze – Brzozowski Klub Sportowy Ju Jitsu, którzy są prekursorami naszych sukcesów. Dziękujemy również firmie Pilch Pomoc Drogowa Sanok za udostępnienie pojazdu na czas zawodów.

LINK FILMU Z WSZYSTKICH WALK :
https://www.youtube.com/watch?v=MLCIjVPMnao

Mistrzostwa Polski w Ju-Jitsu Sportowym to pierwszy etap do powołania reprezentacji Polski w Ju-Jitsu Sportowym, która w roku 2023 będzie miała prawo do startu na zawodach międzynarodowych pod egidą Ju-Jitsu International Federation oraz Europejskiej Federacji Ju-Jitsu, niezależnie od źródła finansowania przez kluby lub źródła zewnętrzne. Kolejnym etapem eliminacyjnym będzie turniej Otwarte Mistrzostwa Śląska które odbędą się 15.01.2023 w Mysłowicach. „

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%