Zamknij

Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku odszedł na emeryturę. Kto zostanie jego następcą?

23:33, 30.01.2020 K.S Aktualizacja: 07:46, 02.02.2020
Skomentuj Miasto Sanok Miasto Sanok

Dziś (31.01) wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesława Banacha przechodzi na emeryturę. Pożegnanie wraz z nadaniem Złotego Krzyża Zasługi przyznanego przez Prezydenta RP odbyło się w środę 29.01 w Sali 25 Portretów na sanockim zamku.

Podczas spotkania jubilata żegnało szerokie grono osób reprezentujących różnorodne instytucje, które współpracowały z Dyrektorem. Nie zabrakło  parlamentarzystów, władz wojewódzkich, samorządowych, sympatyków muzeum, współpracowników i najbliższych  przyjaciół.

Wśród licznych słów uznania, gratulacji i życzeń odchodzący Dyrektor otrzymał z rąk wicewojewody podkarpackiego Lucyny  Podhalicz Złoty Krzyż Zasługi. Został on  przyznany, jak brzmi uzasadnienie: „osobie szczególnie zasłużonej dla Ziemi Sanockiej (…) za zasługi w działalności na rzecz rozwoju muzealnictwa, za upowszechnianie historii i kultury polskiej”.

Uroczystość uświetnił mini recital kwartetu smyczkowego Państwowej Szkoły Muzycznej I i I stopnia im. Wandy Kossakowej.  

_____________________________________________________________________________________________

Wiesław Banach przez ostatnie 30 lat czuwał nad rozwojem muzeum oraz mądrze i pożytecznie go ukierunkowywał. Dzięki Jego pomysłom, Muzeum Historyczne stało się  jedną z najciekawszych placówek muzealnych w regionie, dostrzegalną w kraju i za granicą, a dyrektor został jej dobrym gospodarzem. Muzeum jest w posiadaniu imponującej kolekcji dzieł. Wiele wysiłku dyrektor włożył też w pozyskiwanie środków zewnętrznych na modernizację zabytkowego obiektu oraz na liczne działania kulturalne, edukacyjne i wydawnicze. Na najwyższe uznanie zasługuje zaangażowanie Wiesława Banacha w działalność na rzecz popularyzowania twórczości Zdzisława Beksińskiego w Polsce i na świecie. Są to setki prelekcji, niezliczone prezentacje, wydawnictwa i wystawy zorganizowane od Podkarpacia przez Europę oraz za oceanem. Film „Ostatnia Rodzina”, podczas produkcji którego Wiesław Banach był konsultantem, osiągnął wielki sukces, podobnie jak publikacja Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy Portret Podwójny”. Jest to tym samym nie do przecenienia działalność promocyjna Muzeum Historycznego, Sanoka oraz Podkarpacia.  Zwieńczeniem tego zaangażowania są liczne nagrody i odznaczenia, które na przestrzeni lat otrzymywał.

Następcą Wiesława Banacha jest dr Jarosław Serafin, pracownik muzeum, historyk. Jarosław Serafin, ur. w 1982 r., pochodzi z Krasnegostawu. W 2014 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obronił pracę doktorską „Jan Szczęsny Herburt (1567-1616). Działacz szlachecki, pisarz polityczny i wydawca”. W 2011 r. został przewodnikiem a następnie kierownikiem ekspozycji w Muzeum Historycznym w Sanoku. Wspólnie z Wiesławem Banachem reprezentował Muzeum Historyczne podczas organizacji wielu wystaw Zdzisława Beksińskiego w Polsce i zagranicą.  Były dyrektor wysoko ocenia wiedzę, zdolności i zaangażowanie swojego następcy. Wiesławowi Banachowi z okazji przejścia na emeryturę życzymy realizacji dalszych planów, dobrego zdrowia i satysfakcji z dotychczasowych już osiągnięć, zaś nowemu dyrektorowi wielu sukcesów.

 

źr.: Miasto Sanok 

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%