Koncerty, warsztaty, rękodzieło, degustacja potraw... to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na tych wszystkich, którzy przybyli do Bukowska na kiermasz Smaki Wołoskiej Kultury. Podczas kiermaszu każdy mógł znaleźć coś dla siebie, atrakcji nie brakowało.
Największym powodzeniem cieszyła się niezmiennie degustacja potraw regionalnych inspirowanych tradycją wołoską. Pyszne potrawy przygotowały dla uczestników niezawodne panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bukowska, Nagórzan i Nadolan, z Pobiedna, Wolicy i Zboisk oraz Fundacja Latarni. Zainteresowaniem cieszyły się również stoiska lokalnych producentów spożywczych: Zenon Hanus Wyrób, sprzedaż wyrobów wędliniarskich, Poezja Smaku, wypieki domowe Halina Husak. Można było zakupić również zioła oraz sery kozie i owcze.
Na stoiskach rękodzielniczych nie zabrakło biżuterii, dziewiarstwa, ceramiki, ikon oraz ozdób i stroików świątecznych, dzięki którym uczestnicy poczuli świąteczny klimat.
Szczególnie oferta Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie oraz rady rodziców Zespół Szkół w Bukowsku czyli szkoły podstawowej i przedszkola, była bardzo różnorodna. Wspólna praca dzieci i rodziców została doceniona przez uczestników. Większość ozdób świątecznych bardzo szybko znalazła nabywców.
Ucztę muzyki ludowej z nutą wołoską zaprezentowała Kapela Ludowa Bukowianie przedstawiając zupełnie nowe utwory, przygotowane specjalnie na tą okazję. W klimat pasterskiej tradycji muzycznej wprowadził zebrane osoby w Domu Ludowym Józef Sowa, prezentując instrumenty pasterskie z terenu Karpat wschodnich i zachodnich. Wydarzenie zainicjowały dźwięki trombit w wykonaniu członka zespołu sygnalistów leśnych ,,Echo Karpat" Pana Olafa Jóźwika.
Dzieci miały niezwykłą okazję spróbować swoich sił na warsztatach kowalskich prowadzonych przez Kuźnię Skarbów. Chętnych nie brakowało, dzieci cierpliwie czekały na swoją kolej. W Domu Ludowym natomiast warsztaty plastyczne dla dzieci prowadziły panie Centrum Usług Społecznych w Bukowsku. Było gwarno i twórczo, dzieci były zachwycone, podobnie jak i rodzice.
Wójt Gminy Bukowsko arek Bańkowski, podziękował członkom nieformalnej grupy, która była inicjatorem i organizatorem wydarzenia oraz wszystkim osobom które zaangażowały się w jej organizację. Wyraził swoją nadzieję na na kontynuację festiwalu kultury wołoskiej w przyszłym roku.
Projekt zrealizowany został jako inicjatywa oddolna, w ramach zadania pn: „Karpackie inicjatywy lokalne" sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, którego operatorem jest Stowarzyszenie "Pro Carpathia"."
Źródło: Informacja nadesłana
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz