Zamknij

Wymyśl imię dla jodły

21:12, 16.06.2022 | .
Skomentuj pixabay.com
REKLAMA

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zaprasza do nadsyłania propozycji imienia dla jodły, będącej prawdopodobnie najwyższym drzewem tego gatunku w Polsce. Na propozycje nadesłane drogą pocztową leśnicy czekać będą do 17 lipca, szczegóły w regulaminie.

Niedawno okazało się, że w kategorii wysokości drzew palma pierwszeństwa może należeć do jodły pospolitej, rosnącej w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne w leśnictwie Krościenko, w wydzieleniu leśnym 54-g. Drzewo ma wysokość 51,4 m, obwód 412 cm i 131 cm pierśnicy. Liczy sobie zapewne sporo ponad 200 lat. Miejsce, gdzie rosną takie smukłe jodły pomogli odkryć pasjonaci.

 - Z danych zapisu satelitarnego wykryli, że w tej okolicy może być taka jodła, na miejscu dokonano szczegółowego pomiaru i wychodzi, że to najwyższa jodła w Bieszczadach - mówi Leszek Pukas, leśniczy z Krościenka. 

- A może nawet najwyższa w Polsce – dodaje nadleśniczy Maciej Szpiech - Myślę, że długo patrzyła na dzieje tej ziemi, na to jak się Polska tworzyła po zaborach, jak te ziemie zmieniały się w kolejnych dekadach, pewnie radośnie szumiała w 1951 roku, gdy wracała do Polski w ramach wymiany terenów z ZSRR. Chcemy, by w nadaniu imienia „jej wysokości” mogli wziąć udział miłośnicy drzew, dlatego imię wyłonimy w drodze konkursu. Serdecznie zapraszamy do udziału w nim.

Leśnicy planują też złożyć wniosek o uznanie drzewa za pomnik przyrody.

Jodle z Krościenka z obwodem 412 cm daleko do tych najgrubszych. W tej kategorii wciąż prowadzi „Lasumiła” z Nadleśnictwa Baligród mierząca 519 centymetrów obwodu. Ta jednak urosła do wysokości „zaledwie” 35 metrów.

Źródło: RDLP Krosno 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%