Zamknij

W Ustrzykach Dolnych otwarto ogród sensoryczny

19.22, 19.09.2022 .
Skomentuj UDK/Facebook.com
REKLAMA

W Ustrzykach Dolnych otwarto ogród sensoryczny. To specjalna strefa, która pobudza wszystkie zmysły, nie tylko wzrok, ale też węch, słuch i dotyk. Ta wyjątkowa przestrzeń powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Ogród sensoryczny powstał na niezagospodarowanym do tej pory terenie przyległym do ul. 29 listopada, tuż za Pomnikiem żołnierzy poległych w walce z UPA. W ogrodzie są miejsca zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Ogród sensoryczny podzielony jest na strefy, a każda z nich wpływa na określony zmysł. Każda z przestrzeni obfituje w wybrany rodzaj roślin lub elementów małej architektury. Nasadzane są różne rodzaje gatunków drzew, krzewów, traw, kwiatów, które będą różnić się terminem wzrostu, kwitnienia i owocowania.

W ogrodzie sensorycznym w Ustrzykach Dolnych znajduje się pięć stref.

Strefa Wzroku, w której nasadzone zostały rośliny o intensywnych barwach, w tym m.in.: tulipany, hiacynty, żurawki, hortensje, funkie i lawenda. Strefa Słuchu, w której można usiąść na ławce lub trawie i wsłuchiwać w delikatny szum drzew, wiatru, szelest liści, czy śpiew ptaków. W Strefie Węchu rośliny dobrane są w taki sposób, aby natężenie zapachów było jak najintensywniejsze. W Strefie Smaku zlokalizowany jest kącik ziołowy, w którym rośnie mięta, szałwia, bazylia, rozmaryn, oregano, majeranek, tymianek oraz kącik owocowy, gdzie rosnąć będzie borówka amerykańska, porzeczki i jabłka. Strefa Relaksu obejmuje kilka urokliwych zakątków położonych w różnych częściach ogrodu. Można usiąść i odpocząć na drewnianych ławkach. Miejsca te otoczone są ciepłymi barwami, przyjemnymi dźwiękami i zapachem otaczającej przyrody wprowadzającej w nastrój odprężenia.

Dodatkowo elementem łączącym ogród słuchu i dotyku jest ścieżka sensoryczna, czyli tak zwana ścieżka bosych stóp. Nawierzchnie ścieżki zostały zbudowane z sektorów wypełnionych różnymi materiałami: rozdrobnioną korą, piachem, żwirem, płaskimi kamieniami, zrębkami drewna, szyszkami. Z ogrodu sensorycznego może skorzystać każdy, niezależnie od wieku. 

Ustrzycki ogród sensoryczny powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%