Zamknij

Odsłonięcie Obelisku w Zakładzie Karnym w Łupkowie [WIDEO]

19:36, 15.11.2022 . Aktualizacja: 19:38, 15.11.2022
Skomentuj ZK w Łupkowie ZK w Łupkowie

W Zakładzie Karnym w Łupkowie odbyła się Uroczystość Odsłonięcia Obelisku z Tablicą Upamiętniającą Internowanych Działaczy Opozycji w 1982 r. Zobacz reportaż zrealizowany przez TV Galicja z tego wydarzenia. 

Szczególnym okresem w historii łupkowskiej jednostki penitencjarnej był okres pomiędzy marcem, a grudniem 1982 r. Bezpośredni wpływ na tę wyjątkowość miało wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego, gdyż właśnie w związku z tą decyzją ówczesnych władz komunistycznych, Zakład Karny w Łupkowie stał się w dniach 19.03 - 23.12.1982 roku (z przerwą 03 - 28.08.1982 r.) miejscem odosobnienia dla osób internowanych, wywodzących się ze środowiska ówczesnej opozycji politycznej i działaczy "Solidarności".

W czasie prac remontowych prowadzonych w 2016 roku w łupkowskiej jednostce penitencjarnej, w celi mieszkalnej jednego z pawilonów odkryto charakterystyczny napis „Solidarność” pochodzący z okresu funkcjonowania ośrodka internowania. Podjęte wówczas działania w celu uratowania tego nietuzinkowego artefaktu historycznego zaowocowały tym, że 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych 31.08.2018 r., w siedzibie rzeszowskiego Oddziału IPN przy ul. Słowackiego 18 odsłonięto wyjątkową tablicę z napisem „Solidarność”, będącą fragmentem tynku, na którym ten rozpoznawalny na całym świecie symbol, został wykonany ponad trzy i pół dekady wcześniej w ośrodku odosobnienia w Zakładzie Karnym Łupkowie.

Pomysłodawcą upamiętnienia uwięzienia w 1982 r. w Zakładzie Karnym w Nowym Łupkowie koło Komańczy przez komunistyczne władze PRL kilkuset działaczy NSZZ „Solidarność” i  opozycji antykomunistycznej, głównie z Podbeskidzia i Podkarpacia, jest Piotr Szwarc, związany ze środowiskiem podbeskidzkiej Solidarności od późnych lat 80-tych. Odegrał też ważną rolę przy wyborze mecenasów przedsięwzięcia.  

Realizacji inicjatywy upamiętnienia podjęło się w 2017 roku Stowarzyszenie „Pro Bono Musicae” z Bielska-Białej, którego prezes Mirosław Styczeń był internowany w Łupkowie. Projekt i wykonanie tablicy powierzono artyście – rzeźbiarzowi Bronisławowi Krzysztofowi,  który zaproponował wykonanie tablicy pamiątkowej z brązu i stali nierdzewnej, osadzenie jej na postumencie granitowym oraz fundamencie betonowym w Łupkowie – w miejscu lokalizacji tablicy. Autorem treści napisu na tablicy jest historyk i dziennikarz „Gościa Niedzielnego” dr Andrzej Grajewski.

Efektem tych wszystkich przedsięwzięć była Uroczystość Odsłonięcia Obelisku Upamiętniającego Internowanych Działaczy Opozycji w 1982 r., która odbyła się przed Zakładem Karnym w Łupkowie w dniu 30 września. W uroczystości tej wzięło udział wielu znakomitych gości, w tym 16 osób internowanych w tamtym okresie w bieszczadzkiej jednostce. 

Odsłonięcia pomnika dokonał poseł na sejm RP dr Piotr Uruski oraz Mirosław Styczeń, prezes Stowarzyszenia „Pro Bono Musicae”, również internowany w tutejszej jednostce. Poświęcenia dokonał arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski. W czasie uroczystości został przedstawiony krótki wykład przedstawiciela IPN oddział w Rzeszowie, Artura Brożyniaka. Całość uroczystości dopełnił minirecital Reprezentacyjnego Zespołu Wokalnego Służby Więziennej z prowadzącym mjr Mirosławem Radlińskim. 

Źródło: ZK w Łupkowie 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SeBaSeBa

4 1

PO i Lewica chcą zatrzeć wszystkie ślady prześladowania i internowania działaczy Solidarności i zwykłych obywateli w czasach PRL... Przykre ale prawdziwe 07:48, 17.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%