Zamknij

Chcą pomnika Siczki. Trwa zbiórka na budowę

18:37, 07.05.2023 Aktualizacja: 18:39, 07.05.2023
Skomentuj zrzutka.pl/materiały organizatora zrzutka.pl/materiały organizatora

Trwa zbiórka na budowę pomnika KSU w Ustrzykach Dolnych. Bohaterem monumentu ma być Siczka, założyciel i wokalista zespołu.

Legenda KSU

Zespół KSU zapisał się w historii muzyki jako prekursorzy polskiego punk rocka. Legenda polskiej rockowej sceny muzycznej narodziła się w latach 70. w Ustrzykach Dolnych zwanych "bramą Bieszczad". Zespół rozwijał się w czasach komuny, objętych ścisłą cenzurą, nie mając takiego dostępu do technologii jak teraz. Mimo wielu przeciwności losu, dzięki olbrzymiej pasji i sprytowi, udało im się wypracować oryginalny styl muzyczny jak i samego ubioru. Do dzisiaj są inspiracją dla wielu młodych i twórczych ludzi nie tylko z Ustrzyk Dolnych.

W 2023 r. wypada jubileuszowe 45-lecie twórczości zespołu. Jest to dobry czas na upamiętnienie legendy rocka, która narodziła się u progu dzikich Bieszczad. Warto wspomnieć, że w latach 70. i 80. Ustrzyki Dolne obok Warszawy i Trójmiasta stały się wiodącym ośrodkiem punk rocka w Polsce. Mimo, że z tym nurtem utożsamiani są do dzisiaj z czasem zespół wykształcił własny styl bliższy szeroko pojętemu rockowi. Co roczne koncerty KSU stały się kultowym wydarzeniem zrzeszającym fanów nie tylko z okolic, lecz także z całej Polski. Wyjątkowość zespołu charakteryzują liczne nawiązania do rodzimej kultury. w tym wiele wstawek na temat bieszczadzkich gór np. "Za Mgłą", "Ustrzyki" lub "Rezerwat Czartów" z najnowszej płyty "44".

LINK DO ZBIÓRKI

Opis rzeźby

"Pomnik bieszczadzkiego punk rocka" to praca magisterska wykonywana w pracowni prof. Karola Badyny na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Forma rzeźby jest zwróceniem uwagi na naszą lokalną, nietuzinkową twórczość. Pomnik figuratywny o wysokości 2,5 m przedstawia lidera i najbardziej rozpoznawalnego członka zespołu Eugeniusza "Siczkę" Olejarczyka. Postać uchwycona jest w lekkim, scenicznym ruchu z głową zadartą ku górze z delikatnie rozchylonymi ustami. W ręce trzyma gitarę, poza sugeruje zatrzymanie w ruchu, jakbyśmy widzieli go w trakcie koncertu na scenie. W podstawie znajduje się kształt przypominający nasze bieszczadzkie połoniny, poniżej z ziemi wyrastają łańcuchy, są odniesieniem do subkultury punkowej.

Przedstawiony projekt rzeźby nie jest wersją finalną. Jest to szkic w plastelinie przygotowany na potrzeby wizualizacji projektu. W efekcie końcowym praca zostanie wykonana w dużej skali, odlana w gipsie a następnie przetransportowana do odlewni w której zostanie przygotowany odlew w brązie.

Rzeźba zostanie postawiona w Ustrzykach Dolnych w "Parku pod Dębami" i oficjalnie odsłonięta na przełomie września i października.

Autorka pracy rzeźbiarskiej

Marzena Tomków urodzona w 1998 r. w Ustrzykach Dolnych, wychowana w Bieszczadach. Należąca przez 7 lat do Teatru Formy Parra w Ustrzykach Dolnych prowadzonego przez Grażynę Kaznowską. Ukończyła Liceum Plastyczne w Lesku na kierunku Grafika, następnie rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby, a po 3 latach przeniosła się do Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, by tam kontynuować studia na kierunku rzeźbiarskimi. Córka Lesława Tomków pierwszego basisty i jednego z założycieli zespołu KSU. Od 2 lat angażująca się w tworzenie sztuki wizualnej na festiwalu artystycznym Racłacamp w Skarżysku-kamiennej.

Koszty

- wynagrodzenie architekta do przygotowania dokumentacji zgodnej z prawem budowlanym

- wykonanie fundamentu pod pomnik

- wykonanie odlewu w brązie

- transport i montaż

- organizacja wydarzenia odsłonięcia pomnika

- wydanie jubileuszowej publikacji

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

bp Juljusz z usztrzybp Juljusz z usztrzy

3 1

ja sie nie zgadzam-zrozumiano?

01:08, 10.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WDRWDR

2 2

A to Pan Siczka to już na tamten świat się przeniósł ? Generalna zasada raczej jest taka, że za życia pomników raczej się nie buduje. A przynajmniej nie powinno. Tu raczej przydaje się spokojna refleksja, dystans jak i ocena dokonanych i zamkniętych przez podmiot dokonań :)

10:14, 11.05.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

abp Uve Kurkaabp Uve Kurka

1 0

zamilcz na wieki?

17:43, 17.05.2023

0%