Zamknij

Te firmy chcą budować obwodnicę między Domaradzem a Iskrzynią

22:38, 05.06.2022 | .
Skomentuj GDDKiA oddział w Rzeszowie 
REKLAMA

Osiem ofert wpłynęło w przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 między Domaradzem a Iskrzynią. Sześć z nich mieści się w budżecie, jaki zaplanowaliśmy przeznaczyć na to zadanie - poinformował rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowej i Autostrad. 

Kwota, jaką GDDKiA na sfinansowanie realizacji tego odcinka drogi ekspresowej S19, wynosi 1 396 026 772,62 zł. Oferty w przetargu złożyły firmy:

Mostostal Warszawa - 1 063 251 940,57 zł,

Kolin Inşaat Turizm Sanayi ve Ticaret - 1 144 332 960,00 zł,

Budimex - 1 183 978 975,59 zł,

Intercor - 1 205 400 000,00 zł,

Strabag - 1 215 803 308,02 zł,

Mota - Engil - 1 394 332 154,94 zł,

PORR - 1 519 871 640,00 zł,

POLAQUA - 1 676 950 048,29 zł.

Dzisiejsze otwarcie przyniosło sześć na osiem ofert poniżej naszego kosztorysu, z czego najniższa stanowi 76 proc. kosztorysu GDDKiA. Średnia z tych sześciu ofert to ok. 86 proc. wartości kwoty jaką zamierzamy przeznaczyć na realizację tego zadania. To dobre informacje, wbrew temu, co dało się słyszeć ostatnio w przestrzeni publicznej. Pracujemy dalej i realizujemy nasze plany zgodnie z założeniami.

- Cieszy nas, że rynek się stabilizuje, przynajmniej patrząc na składane oferty, które po wybuchu wojny na Ukrainie w kilku przypadkach były nerwową reakcją rynku. Widać też, że działania podjęte przez Rząd w temacie waloryzacji kontraktów istniejących nieco uspokoiły nastroje w branży i apelujemy, o racjonalność podejścia w przyszłości. - powiedział Tomasz Żuchowski, Szef GDDKiA.

Oferty zostaną sprawdzone i ocenione według trzech kryteriów: ceny (60 proc.), przedłużenia okresu gwarancji jakości na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (20 proc.), a także przedłużenia okresu gwarancji jakości na obiekty mostowe wraz z ich wyposażeniem (20 proc.).

Zakres inwestycji obejmuje budowę odcinka drogi ekspresowej o długości ok. 12,5 km, o przekroju dwujezdniowym po dwa pasy ruchu w obu kierunkach oraz pas awaryjny. W ciągu trasy głównej powstanie siedem estakad, osiem mostów oraz osiem wiaduktów drogowych. Zbudowane zostaną także trzy przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich i jedno dla zwierząt dużych), trzy przepusty oraz szereg obiektów w ciągu dodatkowych jezdni. Rozpiętość trzech estakad w ciągu drogi ekspresowej będzie przekraczać 400 m, natomiast najdłuższa będzie mierzyć ok. 700 m i przebiegać będzie nad doliną na filarach o wysokości dochodzącej do 30 m. 

Ponadto w ramach inwestycji w miejscowości Zagórze wybudowane zostaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych MOP Zagórze kat. I (MOP Zagórze w kierunku Barwinka będzie przystosowany do rozbudowy do kat. III, natomiast MOP Zagórze w kierunku Rzeszowa będzie przystosowany do rozbudowy do kat. II).

Droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia BRD, infrastrukturę systemu zarządzania ruchem oraz urządzenia ochrony środowiska. W ramach zadania zostaną wybudowane dodatkowe jezdnie obsługujące teren przyległy, przebudowane zostaną drogi poprzeczne kolidujące z inwestycją, cieki wodne, a także infrastruktura techniczna.

Planuje się, że prace projektowe i roboty budowlane zostaną ukończone w ciągu maksymalnie 39 miesięcy od daty podpisania umowy.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

Stan realizacji S19 w woj. podkarpackim: 

81,8 km - oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie - Rzeszów Południe),    

42,2 km - w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe - Babica oraz w systemie Projektuj i buduj: Babica - Jawornik, Iskrzynia - Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe - Dukla),   

42,3 km - w przygotowaniu (na etapie przetargu: Lutcza - Domaradz, Domaradz - Iskrzynia, Dukla - Barwinek i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. - Jasionka, przed ogłoszeniem przetargu: Jawornik - Lutcza).

Źródło: GDDKiA oddział w Rzeszowie 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%