Zamknij

Ruszył Mobilny Punkt Rekrutacyjny

19:42, 07.06.2022 | .
Skomentuj PUW
REKLAMA

W urzędzie wojewódzkim wystartował Mobilny Punkt Rekrutacyjny, w którym będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. Czynny będzie w każdy wtorek w godz. 10.00 do 18.00.

Rozpoczęcie działalności Mobilnego Punktu Rekrutacji poprzedził briefing prasowy, w którym wzięli udział: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, szef Oddziału Zamiejscowego w Rzeszowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mariusz Stopa oraz dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Michał Małyska .

– W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie Rusza Mobilny Punkt Rekrutacji, który będzie funkcjonował w każdy wtorek w godzinach 10.00 – 18.00. W punkcie będzie można uzyskać informacje dotyczące dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a także zawodowej oraz terytorialnej służby wojskowej – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Żołnierze i pracownicy Oddziału Zamiejscowego w Rzeszowie CWCR oraz rekruterzy Wojsk Obrony Terytorialnej będą odpowiadać na wszelkie pytania dotyczące dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, zawodowej oraz terytorialnej służby wojskowej. Będzie również możliwość złożenia wniosku do służby wojskowej bez wizyty w Wojskowym Centrum Rekrutacji.

Wojewoda przypomniała, że 23 kwietnia 2022 r. weszła w życie ustawa o obronie kraju, która zastąpiła 14 innych aktów prawnych, kompleksowo regulując całokształt spraw związanych z wojskiem. Ustawa powołała do życia Wojskowe Centra Rekrutacji oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji w miejsce przemianowanych wojskowych komend uzupełnień oraz wojewódzkich sztabów wojskowych. Zmiany wprowadzono również w kwalifikacji wojskowej oraz procesie rekrutacji do wojska, który jest obecnie nowoczesny, mniej sformalizowany i – co najważniejsze – szybszy. Nowością jest również „dobrowolna zasadnicza służba wojskowa”. Jest to nowy rodzaj czynnej służby wojskowej, który jest odpowiedzią na obecne potrzeby, zarówno kandydatów jak i wojska.

– Wszystkich chętnych zapraszam do tego, aby z tych nowych rozwiązań prawnych skorzystali i zgłosili się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, która będzie trwała 12 miesięcy i będzie podzielona na dwa etapy  – pierwszy to szkolenie podstawowe, które potrwa 28 dni i zakończy się przysięga wojskową, natomiast etap drugi – szkolenie specjalistyczne trwa 11 miesięcy i realizowane jest w jednostkach wojskowych, gdzie kandydat na żołnierza zawodowego pełni służbę na konkretnym stanowisku. Do realizacji szkolenia podstawowego zostały wytypowane również jednostki wojskowe z województwa podkarpackiego – mówiła wojewoda.

– Wiemy, że w naszym regionie zainteresowanie  służbą wojskową jest duże i jestem przekonana, że punkt rekrutacyjny posadowiony w centrum miasta będzie doskonałym źródłem informacji i zachętą do odbywania służby – dodała.

Za system rekrutacji będzie odpowiedzialna struktura Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. O szczegółach poinformował szef Oddziału Zamiejscowego w Rzeszowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mariusz Stopa.

Zostań Żołnierzem RP – Ministerstwo Obrony Narodowej – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

– Jesteśmy w trakcie realizacji kilku programów, które dedykowane są dla osób spełniających odpowiednie wymagania: mają obywatelstwo polskie, ukończone 18 lat i nieskazitelną opinię oraz odpowiednią kategorię zdrowia. Zapraszamy wszystkich  kandydatów, którzy zdecydowali się związać się z mundurem i chcieliby w perspektywie służyć w polskiej armii – mówił płk Stopa.

Do wstępowania w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zaprosił dowódca 3 PBOT płk Michał Małyska. Poinformował, że 25 czerwca rusza kolejne szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

Jak wstąpić – 3 PBOT (wojsko-polskie.pl)

Jak poinformował, wakacyjna propozycja szkolenia podstawowego skierowana jest przede wszystkim do pełnoletnich uczniów oraz nauczycieli, którzy chcieliby przerwę w nauce wykorzystać na udział w szkoleniu wojskowym.

– Nabór ochotników już trwa. Osoby zainteresowane szkoleniem w terminie wakacyjnym oraz służbą w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej muszą zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP jak również skontaktować się z mobilnym rekruterem 3. PBOT – poinformował płk Małyska. 

Źródło: PUW

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%