Zamknij

Weekendowe szkolenie WOT

10:03, 10.06.2022 | .
Skomentuj 3PBOT
REKLAMA

Zapowiada się intensywny szkoleniowy weekend w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Przez dwa najbliższe dni na terenie województwa podkarpackiego będzie się szkoliło 2 tysiące żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej konsekwentnie zwiększają swój potencjał. Szeregi formacji zasilają kolejni ochotnicy. Formowane są kolejne brygady, bataliony i kompanie. W każdy weekend odbywają się szkolenia, w których biorą udział tysiące żołnierzy – ochotników. Podobnie będzie w najbliższą sobotę i niedzielę. W różnego rodzaju szkoleniach będzie brało udział blisko 2 tys. żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, kilkadziesiąt kompanii lekkiej piechoty będzie szkoliło się w Stałych Rejonach Odpowiedzialności.

Skuteczność działań wymaga od żołnierzy znajomości rejonu działania oraz lokalnych uwarunkowań. Dlatego Terytorialsi wychodzą poza poligony i wojskowe place ćwiczeń, aby jak najlepiej przygotować się do realizacji misji WOT, czyli "obrony i wspierania lokalnych społeczności".

W ten weekend blisko 2 tys. żołnierzy 3.PBOT będzie uczestniczyło w różnego rodzaju szkoleniach, większość z nich będzie prowadzona w stałych rejonach odpowiedzialności. Żołnierze podczas szkoleń będą realizowali m.in. marsze ubezpieczone, bytowanie w terenie przygodnym, elementy terenoznawstwa i taktyki. Ważną częścią będzie też szkolenie zawierające elementy udzielania pierwszej pomocy a także budowanie noszy improwizowanych i transport poszkodowanego.

Obraz żołnierza Wojska Polskiego ćwiczącego w cywilnym ogólnodostępnym rejonie: w lasach, parkach, na ulicach, w centrach miast nie powinien już nikogo zaskakiwać. Aktualne wyzwania w sferze bezpieczeństwa, te związane z czasem pokoju, takie jak ograniczanie skutków i usuwanie klęsk żywiołowych czy katastrof, ale też te wynikające z zadań na czas kryzysu czy wojny, wymagają znajomości rejonu działania, lokalnych uwarunkowań chociażby terenowych.

Nie ma lepszej metody na poznanie rejonu działań, jak szkolenie w tym właśnie rejonie, stąd aktywność szkoleniowa żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności (SRO), dla kompanii lekkiej piechoty jest to powiat, dla batalionu kilka powiatów, a dla brygady województwo.

Szkolenia podkarpackich terytorialsów w SRO są praktycznym wymiarem terytorialnego charakteru formacji, który z jednej strony zapewnia znajomość terenu, mieszkańców, lokalnych uwarunkowań, a z drugiej daje możliwość bezpośredniego i błyskawicznego wsparcia dla mieszkańców dotkniętych skutkami np. klęsk żywiołowych.

Źródło: 3PBOT

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%