Zamknij

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą na Podkarpaciu

14:41, 08.10.2018 | K.S
REKLAMA
Skomentuj

Podczas konferencji „Nowy rozdział w poszukiwaniach i wydobyciu gazu ziemnego na Podkarpaciu”, która odbyła się tego dnia w Kramarzówce koło Jarosławia zaprezentowane zostały wyniki ostatnich prac poszukiwawczych gazu na terenie województwa podkarpackiego. 

Chcemy korzystać z naszych surowców i wydobywać coraz więcej gazu, bo to zwiększa naszą suwerenność, która jest dla nas czymś absolutnie kluczowym – powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji. 

Szef rządu podkreślił, że zwiększenie wydobycia surowców zapisano w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i ma to służyć gospodarce krajowej. Chcemy zwiększać wydobycie surowców i korzystać z nich, bo to tworzy dobrobyt, nowe miejsca pracy oraz więcej możliwości inwestycyjnych i rozwojowych – mówił premier.

Dzięki skomplikowanym badaniom, w oparciu o trójwymiarowe zdjęcia sejsmiczne, na Podkarpaciu udaje się znajdować nowe zasoby gazu – mówił szef rządu. Dodał, że posiadanie krajowych surowców prowadzi do niezależności gazowej. To powoduje, że możemy wydobywać coraz więcej gazu, a coraz więcej gazu, to coraz więcej suwerenności energetycznej – ocenił.

Premier podczas wystąpienia podsumował również działania rządu zmierzające do zwiększenia suwerenności energetycznej Polski, wśród nich wymienił m.in.: budowę gazociągu łączącego Danię i Polskę oraz Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zbudujemy gazociąg Baltic Pipe. Jesteśmy po bardzo zaawansowanych rozmowach, negocjacje przebiegają bardzo dobrze. Ponadto są prowadzone prace dotyczące powiększenia zdolności terminalu gazowego w Świnoujściu z 5 mld m3 do 7,5 mld – przypomniał.

Tego dnia premier Mateusz Morawiecki spotkał się także z mieszkańcami Dębicy. W trakcie wizyty towarzyszyły premierowi wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Złoża krajowe to najtańsze i najpewniejsze źródło gazu. Intensyfikacja poszukiwań na Podkarpaciu wpisuje się w strategię dywersyfikacji PGNiG, której celem jest zagwarantowanie krajowym odbiorcom pewnych dostaw gazu po konkurencyjnej cenie. W ciągu 5 lat wydobycie gazu na Podkarpaciu wzrośnie o ponad 25 proc., samo złoże Kramarzówka to 12 mld m3 gazu, który popłynie do sieci już w przyszłym roku.

 

 

źr./fot. KPRM, PUW w Rzeszowie 

(K.S)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone