Zamknij

Przegłosowany projekt „Łącząc Europę” z poprawkami posłanki Łukacijewskiej

10:26, 14.12.2018 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

Będzie więcej pieniędzy na rozwój infrastruktury drogowej, lotniczej i kolejowej w Polsce, a także nowy korytarz transportowy z Katowic przez Rzeszów, aż do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce - posłowie podczas sesji plenarnej parlamentu europejskiego przegłosowali instrument finansowy „Łącząc Europę” uwzględniając poprawki Elżbiety Łukacijewskiej, posłanki grupy EPL.

Jak podkreśliła poseł Łukacijewska_: „Dzisiejsze głosowanie to doskonała wiadomość miedzy innymi dla mieszkańców Podkarpacia. Rozwiązania, o które walczyłam zostały przyjęte, co oznacza że Polska może skorzystać z 44 miliardów euro na rozwój infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej. Nowe zapisy przyciągną inwestorów na Podkarpacie i wygenerują tysięcy miejsc pracy".

Nowe przepisy to faktycznie doskonała wiadomość dla Polaków. Instrument „Łącząc Europę" służy dofinansowaniu tzw. korytarzy transportowych czyli usprawnieniu infrastruktury wzdłuż całej Europy.
Dwa korytarze przebiegają przez terytorium Polski - Korytarz Morze Północne - Morze Bałtyckie, od Helsinek przez kraje bałtyckie, Polskę, Niemcy, aż po Belgię i Holandię; oraz korytarz Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie, od polskich portów morskich do Morza Adriatyckiego przez Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Włochy. Drugi z tych korytarzy będzie rozszerzony o połączenie z Katowic
przez Rzeszów do Medyki dzięki zabiegom poseł Elżbiety Łukacijewskiej.

W wyniku głosowania udało się również utrzymać poziom finansowania dla poszczególnych krajów członkowskich, w tym Polski pomimo propozycji płynących od posłów z Europy Zachodniej aby odebrać część funduszy. W dokumencie znalazły się też zapisy dotyczące rozwoju infrastruktury na cele wojskowe, co znacznie wzmocni rozwój polskiej polityki obronnej. W ramach wydzielonych środków szansę na rozwój zyskają także lotniska regionalne, takie jak np. lotnisko Rzeszów-Jasionka.

„Jestem bardzo zadowolona z kształtu jaki przybrało rozporządzenie. Jako członkini Komisji Transportu PE i autorka wielu poprawek zrobiłam swoje. Parlament Europejski potwierdził nasze stanowisko. Teraz piłka jest po stronie polskiego rządu." -Podsumowuje Łukacijewska.

 

 

źr.: materiały nadesłane

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz