Zamknij

RZESZÓW: Na Politechnice ruszyła szkoła robotyki!

10:00, 18.09.2019 | RED
Skomentuj
REKLAMA

Franek ma 5 lat, już buduje roboty i uczy się programowania. Teraz został uczniem Spice Gears Academy. Szkoła robotyki firmowana przez mistrzów świata - drużynę FIRST Robotics Competition - rozpoczyna właśnie zajęcia z dziećmi w Preinkubatorze Akademickim przy Politechnice Rzeszowskiej.

– Chcemy, aby oferta edukacyjna w tym miejscu rozwijała się. Sprzyja temu sąsiedztwo studentów i społeczności akademickiej. Ściągając tu dzieci, możemy stworzyć doskonały ekosystem rozwijający kreatywne myślenie przyszłych inżynierów – stwierdza Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA, zarządzającej preinkubatorem. 

- Od zawsze miałam zainteresowania techniczne i wiem, że w życiu taka wiedza bardzo przydaje się, dlatego zapisałam syna do Spice Gears Academy – mówi Mariola Feret, mama 5-letniego Franka. – Już rok temu miał zajęcia z robotyki w przedszkolu. Bardzo lubi tworzyć konstrukcje z klocków Lego. – Marzę o wężu, który jeździ i strzela – zdradza mały inżynier i przyznaje, że programowania także próbuje – w edukacyjnej grze układa trasy wędrówek różnym zwierzętom. Na pierwsze, wrześniowe warsztaty rzeszowskiej Spice Gears Academy przyszedł zatem zupełnie nieskrępowany. Przyjrzał się intrygującym robotycznym konstrukcjom w holu, rzucił okiem na silniki i zaraz zabrał się do pracy przy pudle pełnym klocków. 

Otwarcie szkoły robotyki przy Politechnice Rzeszowskiej miało wyjątkową oprawę. Do Preinkubatora Akademickiego przybyła mistrzowska drużyna Spice Gears – Team. Szymon Szostak, Dominik Ściborek i Mateusz Kapica jeszcze cztery lata temu byli skromnymi uczniami szkoły średniej w Kraśniku. W 2015 roku z inspiracji nauczycieli przystąpili do programu międzynarodowej organizacji FIRST i zaczęli budować oraz programować konstrukcje jeżdżąco-kroczące. Już rok później ich robot zdobył Nagrodę Sędziów na zawodach robotycznych w Kanadzie. Potem posypały się kolejne zwycięstwa nad setkami innych drużyn. W Turcji, Chinach, Meksyku, USA. Dziś młodzi konstruktorzy z Kraśnika są już mentorami, szkolą kolejnych instruktorów i pomagają rozwijać sieć szkół Spice Gears Academy, z których wyrosną kolejni konstruktorzy i drużyny na międzynarodowe zawody. Najmłodsi uczą się budowania robotów z klocków Lego Mindstorms, z czasem przechodzą do coraz bardziej zaawansowanych konstrukcji. Zajęcia prowadzone są w oparciu o autorski program edukacyjny organizacji FIRST. Tę międzynarodową organizację non profit założyło 30 lat temu dwóch Amerykanów – profesor Massachusetts Institute of Technology Woody Flowers oraz  wynalazca Dean Kamen. Chcieli inspirować kolejne pokolenia w dziedzinie inżynierii oraz technologii. Pod szyldem FIRST organizowane są zawody i turnieje na całym świecie. 

- W szkołach Spice Gears Academy nauka łączy się z zabawą, a celem jest rozwój robotyki i nowoczesnych technologii wśród dzieci i młodzieży. Ale nie tylko. Poza przekazywaniem podstawowej wiedzy w zakresie informatyki oraz matematyki, młodzi inżynierowie uczą się pracy zespołowej, kreatywnego myślenia oraz nieszablonowych rozwiązań – podkreślają Ewelina i Rafał Dudzic, koordynatorzy projektu SG Academy na Podkarpaciu, którzy otworzyli ośrodek w Rzeszowie, ale także w Lubaczowie, Jarosławiu, Przeworsku, Sieniawie i Oleszycach. 

- Tu nie buduje się robotów według szablonu, ale na temat, który w danym roku zadaje nam organizacja FIRST – tłumaczy Rafał Dudzic. - Obecnie bazujemy na matach z kosmosu i budujemy miasta. Mamy w nich konkretne zadania do wykonania. Dzieci, jadąc na zawody, przygotowują się do danej misji. Są turnieje regionalne, powiatowe, wojewódzkie, ogólnopolskie i międzynarodowe. Udział w programach FIRST sprawia, że uczestnicy poznają świat, rozwijają takie umiejętności jak pewność siebie, otwartość na opinie innych, negocjowanie, cierpliwość, wytrwałe dążenie do celu. To cechy pożądane na rynku pracy, w największych międzynarodowych firmach naukowo-technologicznych.

Spice Gears Academy prowadzi w Preinkubatorze Akademickim Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS zajęcia dla dzieci w wieku 5-14 lat. 

- Dla Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego to także nowe otwarcie Preinkubatora Akademickiego – podsumowuje Mariusz Bednarz, prezes RARR SA. - Pomagaliśmy w nim budować firmy tym, którzy kończą studia. Wiemy, że odnalezienie się ze swoimi pomysłami w świecie biznesu nie jest łatwe. Potrzebna jest kreatywność i przedsiębiorczość, które warto rozwijać w sobie jak najwcześniej. Dlatego od razu przychylnie spojrzałem na aplikację z wnioskiem otwarcia w preinkubatorze szkoły robotyki, która prowadzi zajęcia właśnie w tym kierunku z bardzo młodymi ludźmi. To zgodne z duchem czasów, w których wiedzę matematyczną, techniczną przekazuje się w sposób atrakcyjny, pobudzając wyobraźnię, kreatywność i chęć do pracy zespołowej. Dlatego Rada Parku Naukowo-Technologicznego wyraziła zgodę na wynajęcie Spice Gears Academy sal w Preinkubatorze Akademickim. Chcemy, aby oferta edukacyjna w tym miejscu rozwijała się. 

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%