Zamknij

RZESZÓW: Na Politechnice ruszyła szkoła robotyki!

10:00, 18.09.2019 | RED
Skomentuj
REKLAMA

Franek ma 5 lat, już buduje roboty i uczy się programowania. Teraz został uczniem Spice Gears Academy. Szkoła robotyki firmowana przez mistrzów świata - drużynę FIRST Robotics Competition - rozpoczyna właśnie zajęcia z dziećmi w Preinkubatorze Akademickim przy Politechnice Rzeszowskiej.

– Chcemy, aby oferta edukacyjna w tym miejscu rozwijała się. Sprzyja temu sąsiedztwo studentów i społeczności akademickiej. Ściągając tu dzieci, możemy stworzyć doskonały ekosystem rozwijający kreatywne myślenie przyszłych inżynierów – stwierdza Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA, zarządzającej preinkubatorem. 

- Od zawsze miałam zainteresowania techniczne i wiem, że w życiu taka wiedza bardzo przydaje się, dlatego zapisałam syna do Spice Gears Academy – mówi Mariola Feret, mama 5-letniego Franka. – Już rok temu miał zajęcia z robotyki w przedszkolu. Bardzo lubi tworzyć konstrukcje z klocków Lego. – Marzę o wężu, który jeździ i strzela – zdradza mały inżynier i przyznaje, że programowania także próbuje – w edukacyjnej grze układa trasy wędrówek różnym zwierzętom. Na pierwsze, wrześniowe warsztaty rzeszowskiej Spice Gears Academy przyszedł zatem zupełnie nieskrępowany. Przyjrzał się intrygującym robotycznym konstrukcjom w holu, rzucił okiem na silniki i zaraz zabrał się do pracy przy pudle pełnym klocków. 

Otwarcie szkoły robotyki przy Politechnice Rzeszowskiej miało wyjątkową oprawę. Do Preinkubatora Akademickiego przybyła mistrzowska drużyna Spice Gears – Team. Szymon Szostak, Dominik Ściborek i Mateusz Kapica jeszcze cztery lata temu byli skromnymi uczniami szkoły średniej w Kraśniku. W 2015 roku z inspiracji nauczycieli przystąpili do programu międzynarodowej organizacji FIRST i zaczęli budować oraz programować konstrukcje jeżdżąco-kroczące. Już rok później ich robot zdobył Nagrodę Sędziów na zawodach robotycznych w Kanadzie. Potem posypały się kolejne zwycięstwa nad setkami innych drużyn. W Turcji, Chinach, Meksyku, USA. Dziś młodzi konstruktorzy z Kraśnika są już mentorami, szkolą kolejnych instruktorów i pomagają rozwijać sieć szkół Spice Gears Academy, z których wyrosną kolejni konstruktorzy i drużyny na międzynarodowe zawody. Najmłodsi uczą się budowania robotów z klocków Lego Mindstorms, z czasem przechodzą do coraz bardziej zaawansowanych konstrukcji. Zajęcia prowadzone są w oparciu o autorski program edukacyjny organizacji FIRST. Tę międzynarodową organizację non profit założyło 30 lat temu dwóch Amerykanów – profesor Massachusetts Institute of Technology Woody Flowers oraz  wynalazca Dean Kamen. Chcieli inspirować kolejne pokolenia w dziedzinie inżynierii oraz technologii. Pod szyldem FIRST organizowane są zawody i turnieje na całym świecie. 

- W szkołach Spice Gears Academy nauka łączy się z zabawą, a celem jest rozwój robotyki i nowoczesnych technologii wśród dzieci i młodzieży. Ale nie tylko. Poza przekazywaniem podstawowej wiedzy w zakresie informatyki oraz matematyki, młodzi inżynierowie uczą się pracy zespołowej, kreatywnego myślenia oraz nieszablonowych rozwiązań – podkreślają Ewelina i Rafał Dudzic, koordynatorzy projektu SG Academy na Podkarpaciu, którzy otworzyli ośrodek w Rzeszowie, ale także w Lubaczowie, Jarosławiu, Przeworsku, Sieniawie i Oleszycach. 

- Tu nie buduje się robotów według szablonu, ale na temat, który w danym roku zadaje nam organizacja FIRST – tłumaczy Rafał Dudzic. - Obecnie bazujemy na matach z kosmosu i budujemy miasta. Mamy w nich konkretne zadania do wykonania. Dzieci, jadąc na zawody, przygotowują się do danej misji. Są turnieje regionalne, powiatowe, wojewódzkie, ogólnopolskie i międzynarodowe. Udział w programach FIRST sprawia, że uczestnicy poznają świat, rozwijają takie umiejętności jak pewność siebie, otwartość na opinie innych, negocjowanie, cierpliwość, wytrwałe dążenie do celu. To cechy pożądane na rynku pracy, w największych międzynarodowych firmach naukowo-technologicznych.

Spice Gears Academy prowadzi w Preinkubatorze Akademickim Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS zajęcia dla dzieci w wieku 5-14 lat. 

- Dla Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego to także nowe otwarcie Preinkubatora Akademickiego – podsumowuje Mariusz Bednarz, prezes RARR SA. - Pomagaliśmy w nim budować firmy tym, którzy kończą studia. Wiemy, że odnalezienie się ze swoimi pomysłami w świecie biznesu nie jest łatwe. Potrzebna jest kreatywność i przedsiębiorczość, które warto rozwijać w sobie jak najwcześniej. Dlatego od razu przychylnie spojrzałem na aplikację z wnioskiem otwarcia w preinkubatorze szkoły robotyki, która prowadzi zajęcia właśnie w tym kierunku z bardzo młodymi ludźmi. To zgodne z duchem czasów, w których wiedzę matematyczną, techniczną przekazuje się w sposób atrakcyjny, pobudzając wyobraźnię, kreatywność i chęć do pracy zespołowej. Dlatego Rada Parku Naukowo-Technologicznego wyraziła zgodę na wynajęcie Spice Gears Academy sal w Preinkubatorze Akademickim. Chcemy, aby oferta edukacyjna w tym miejscu rozwijała się. 

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz