Zamknij

Szczepienia jedynym ratunkiem przed pandemią

20:00, 24.11.2021 . Aktualizacja: 20:03, 24.11.2021
Skomentuj materiały nadesłane materiały nadesłane

W środę 24 listopada w Rzeszowie odbyła się Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona szczepieniem przeciwko COVID-19. Naukowcy, przedstawiciele rządu, samorządowcy i eksperci d.s. komunikacji są zgodni: szczepienia mogą uchronić nas przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i mogą pomóc zatrzymać pandemię.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na obecny, niski poziom zaszczepienia mieszkańców Podkarpacia, popularyzowanie rzetelnej wiedzy o szczepieniach i tym samym wpływanie na podniesienie odsetka osób zaszczepionych w regionie.

- W województwie podkarpackim obserwujemy znaczący wzrost liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Aktualnie liczba łóżek dostępnych dla takich pacjentów to 1611, z czego 1371 jest już zajętych. 135 osób wymagają leczenia przy pomocy respiratora. Liczby te z dnia na dzień rosną. Z jednej strony nikt nie chce powtórki lockdownu z ubiegłego roku, a z drugiej wskaźnik osób zaszczepionych w naszym województwie jest najniższy w całej Polsce i wynosi mniej niż 40 procent. stanowią osoby niezaszczepione. Tymczasem lekarze i naukowcy są zgodni - szczepienia przeciw COVID-19 mają olbrzymi wpływ na nasze bezpieczeństwo i ratują nas przed ciężkim przebiegiem choroby. Pandemia będzie trwała dopóki nie osiągniemy odporności populacyjnej, co oznacza, że ponad 70% społeczeństwa nie uodporni się poprzez przechorowanie lub dzięki zaszczepieniu. Dlatego konieczne jest opracowanie sposobów skutecznej komunikacji i walki z nieprawdziwymi informacjami na temat szczepionek. Tylko zbudowanie ich pozytywnego odbioru w oparciu o fakty pozwoli przekonać nieprzekonanych i zachęcić do szczepień. W trosce o zdrowie mieszkańców naszego regionu, zorganizowaliśmy dziś międzynarodową konferencję naukową, która pomoże nam wypracować sposoby dotarcia do szerokiego grona odbiorców, w tym również przeciwników szczepień - mówi Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Podczas konferencji poruszono m.in. problem bagatelizowania koronawirusa przez osoby młode, spoza grupy najwyższego ryzyka, strachu przed NOP i szerzącymi się w mediach oraz przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami w odniesieniu do COVID-19 i szczepionek, które mają bezpośrednie przełożenie na niską wyszczepialność w regionie.

- Dzisiejsza konferencja jest wyjątkowa, w kilku panelach będziemy analizowali problemy związane ze szczepieniami przeciwko COVID-19 na poziomie medycznym i wpływu szczepień na rozwój pandemii. W programie będzie także panel administracyjny poświęcony zarządzaniem ochroną zdrowia w najtrudniejszym okresie, gdzie musimy wybierać pomiędzy przyjmowaniem chorych z COVID-19 i leczeniem pacjentów z innymi chorobami. I wreszcie panel poświęcony komunikacji społecznej, gdzie rozważymy problemy szumu informacyjnego, przeplatania się informacji prawdziwych z fałszywymi. W grupie adresatów dzisiejszej konferencji będą osoby, które są liderami opinii tj. władze samorządowe, przedstawiciele mediów. Liczymy, że jej przekaz trafi do osób, które do tej pory zwlekały z zaszczepieniem, gdyż większość z naszych pacjentów to osoby, które nie są przeciwne szczepieniom, ale odkładają je do momentu, aż ulegną zakażeniu - mówi dr hab. n. med. Andrzej Cieśla, prof. UR, Kierownik Zakładu Chorób Zakaźnych Kolegium Nauk Medycznych UR, Kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych w Centrum Medycznym w Łańcucie

W trzech panelach dyskusyjnych poświęconych m.in. naukowym i medycznym zagadnieniom dotyczącym COVID-19, aspektom administracyjnym i wyzwaniom zarówno w sferze komunikacyjnej, jak i organizacji opieki medycznej i życia społecznego, głos zabrali wybitni specjaliści z różnych dziedzin. Dyskusja miała na celu wymianę doświadczeń oraz wiedzy zaproszonych specjalistów z uczestnikami konferencji, budowania odpowiedzialnej narracji i skutecznej walki z COVID-19.

Gospodarzem wydarzenia pod patronatem Ministerstwa Zdrowia była Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. Dyrektorem programowym konferencji został dr hab. n. med. Andrzej Cieśla prof. UR. Wydarzenie odbyło się w ramach inicjatywy Narodowego Programu Szczepień i zostało sfinansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

materiały nadesłane 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Twój NickTwój Nick

0 0

Tu macie najlepszą konferencje
https://korwin24.pl/index.php/2021/11/24/prezydent-ujawnia-prawde-w-jego-miescie-80-proc-pacjentow-w-ciezkim-stanie-na-oiom-ie-to-zaszczepieni/ 20:57, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Przeczytać powyższy Przeczytać powyższy

0 0

80 PROC. PACJENTÓW W CIĘŻKIM STANIE NA OIOM-IE TO ZASZCZEPIENI !!! 21:00, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%