Zamknij

Mężczyzna leżał na drodze. Policja apeluje: "Reagujmy!"

19.03, 20.11.2022 . Aktualizacja: 20.18, 20.11.2022
Skomentuj KPP Sanok
REKLAMA

Co roku w okresie jesienno-zimowym policjanci podejmują wzmożone działania, aby nieść pomoc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. Spadek temperatury powietrza w ciągu dnia i zimne noce, to sytuacje niebezpieczne dla osób bezdomnych, nietrzeźwych, bezradnych i samotnych. W Odrzechowej zgłoszenie i podjęte działania pomogły mężczyźnie leżącemu na drodze.

- Okres jesienno-zimowy to bardzo trudny czas dla osób bezdomnych i nieporadnych życiowo, które przed chłodem lub opadami atmosferycznymi szukają schronienia na dworcach, przystankach, w piwnicach, bądź w opuszczonych budynkach. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na zewnątrz podczas niskich temperatur. Policjanci podczas codziennej służby sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Jednak funkcjonariusze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego też reagujmy. Jeśli zauważymy człowieka, któremu może grozić wychłodzenie, nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Wystarczy zadzwonić na bezpłatny telefon alarmowy 112. Nasze działanie może uratować ludzkie zdrowie i życie. Dzięki zgłoszeniom, udaje się wielu osobom pomóc - apeluje w komunikacie sanocka policja. 

Taką właśnie postawą, wykazał się kierowca, który widząc leżącego na drodze mężczyznę, poinformował służby. Sytuacja miała miejsce w Odrzechowej. Kierujący zatrzymał się i udzielił mu pomocy. Zachowanie leżącego mężczyzny wskazywało, że może być pod wpływem alkoholu. Kiedy policjanci dojechali na miejsce ustalili, że jest to 38-letni mieszkaniec powiatu sanockiego. Mężczyzna znajdował się w sytuacji zagrażającej jego życiu i zdrowiu. Trafił do wytrzeźwienia.

Policja apeluje także o informowanie ośrodków pomocy społecznej o mieszkających samotnie osobach starszych, niepełnosprawnych, które ze względu na sytuację życiową, mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur.

- Przypominamy także, że miejsca przebywania osób bezdomnych, które nie potrzebują pilnej interwencji, można zaznaczać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tej internetowej aplikacji jest specjalna ikonka pozwalająca wskazać  miejsce, w którym przebywają osoby wymagające pomocy. Miejsca te zostaną sprawdzone przez funkcjonariuszy - przypomina policja. 

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób  w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%