Zamknij

Odsłonięto tablicę pamiątkową Chima Eissa

13:33, 23.11.2021 | .
Skomentuj UM Ustrzyki Dolne
REKLAMA

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ustrzykach Dolnych odsłonięto dzisiaj pamiątkową tablicę poświęconą urodzonemu w Ustrzykach Dolnych Chaimowi Eissowi. Był on aktywnym członkiem Grupy Ładosia, która ratowała Żydów w latach 1941-43. Tworzyli oni dla nich fałszywe paszporty, dzięki którym mogli uciec do Ameryki Łacińskiej.

Ceremonię odsłonięcia tablicy prowadził naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie dr Piotr Szopa. W swoim wystąpieniu Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko przedstawił osobę Chaima Eissa. Był on polskim dyplomatą, który podczas II wojny światowej w szwajcarskim Bernie, działając w ramach tzw. Grupy Ładosia. Ich działania skoncentrowane były w dużej mierze wokół tzw. akcji paszportowej, której celem było ratowanie Żydów przed zagładą. Chaim Eiss urodził się w 1876 r. w Ustrzykach Dolnych w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Miał dziesięcioro rodzeństwa, z których żadne nie dożyło wieku dorosłego. Imię Chaim, oznaczające "życie" ma charakter symboliczny. Rodzice nadali mu to imię, jako jedynemu dziecku, które przeżyło.

W pierwszej części dzisiejszych obchodów również inni przedstawiciele władz i instytucji kulturowych mówili o tym ustrzyczaninie i jego dokonaniach. W imieniu marszałka Sejmu RP Elżbiety Witek list odczytał poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Piotr Babinetz. Swoje wystąpienia miał również dr Karol Nawrocki prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Anna Gutkowska zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego oraz w imieniu burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza Janina Sokołowska sekretarz Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych. Kolejnym punktem było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.

Tablica powstała przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego i Gminy Ustrzyki Dolne.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%