Zamknij

Teraz mandaty będą wlepiać na lewo i prawo? Kontrowersyjny projekt w Sejmie

13:33, 09.01.2021 | Źródło: Sejm.gov.pl / Radio Zet
Skomentuj Projekt zakłada brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu nałożonego przez policję. Fot. Michał Osiecki
REKLAMA

Do Sejmu trafił projekt przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, który zakłada brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego nałożonego przez policję. Czym wnioskodawcy motywują chęć zmiany przepisów? 

Do tej pory, w przypadku kiedy ukarany nie czuł się winny, funkcjonariusz występował z wnioskiem do sądu. W przypadku, kiedy projekt zostanie przyjęty odmowy przyjęcia mandatu karnego nie będzie. 

W nowych przepisach ukarany będzie mógł zaskarżyć w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny - w zakresie zarówno co do winy, jak i co do kary.

Czym motywowano potrzebę zmiany dotychczasowych przepisów?

Jak czytamy w uzasadnieniu miałoby to odciążyć funkcjonariuszy, którzy do tej pory musieli składać dużą liczbę wniosków o ukaranie do sądów. Autorzy projektu twierdzą również, że "po przerzuceniu ciężaru procesowego zaskarżania mandatu na osobę ukaraną spadnie liczba wpływu spraw o wykroczenia do sądu". 

Według projektu, po wniesieniu odwołania przez ukaranego sąd mógłby wstrzymać wykonanie zaskarżonego mandatu. Natomiast po rozpoznaniu odwołania sąd miałby orzekać czy utrzymać w mocy zaskarżony mandat karny czy też go uchylić.

To jednak nie wszystko. 

- Sąd może w szczególności wymierzyć karę surowszą lub surowszego rodzaju, jak również orzec środek karny. Od wydanego w pierwszej instancji wyroku zapadłego w wyniku rozpoznania odwołania przysługiwałaby apelacja do sądu okręgowego - czytamy w projekcie ustawy. 

Reprezentantem wnioskodawców jest poseł Solidarnej Polski Jan Kanthak. 

(Źródło: Sejm.gov.pl / Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

asfasf

1 0

Czyli analogicznie można będzie zamknąć obywatela w więzieniu bez rozprawy sądowej i niech udowodni że nie jest wielbłądem. 16:51, 11.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz