Zamknij

System kaucyjny za butelki? Wiemy, od kiedy rząd planuje nowe przepisy

13:30, 17.09.2021 | Źródło: Business Insider
Skomentuj Fot. Daniel Wiśniewski
REKLAMA

Butelki plastikowe o pojemności do 3 l i szklane do pojemności 1,5 l mają zostać objęte systemem kaucyjnym. Rząd planuje wprowadzić nowe przepisy od lipca przyszłego roku. 

Zgodnie z unijną dyrektywą, która ma na celu ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych oraz promowanie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w 2025 r. poziom recyklingu butelek o pojemności do 3 l, wraz z ich zakrętkami i wieczkami, ma wynieść 77 procent.

Cztery lata później, w 2029 roku, ma to być już 90 procent.

Jednym ze sposobów, który ma pozwolić na osiągnięcie tych wskaźników jest wprowadzenie systemu kaucyjnego za butelki. Projekt takiej ustawy znalazł się już w wykazie prac rządu. 

Jak wyjaśnił Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu, przepisy mogą wejść w życie już 1 lipca 2022 roku. 

W jaki sposób będzie funkcjonował system kaucyjny?

Ministerstwo zakłada, że w momencie zakupu napoju w butelce plastikowej czy szklanej pobierana będzie opłata. Zwrot pieniędzy będzie następował przy oddawaniu butelki. System kaucyjny ma być powszechny, a do odzyskania kaucji nie będzie potrzebny paragon. 

Sklepy powyżej 100 m kw. będą zobowiązane do odbierania pustych opakowań. W przypadku mniejszych sklepów możliwość odbioru butelek i zwrotu kaucji ma być dobrowolna.

- Z kolei producenci napojów w butelkach objętych systemem będą zobowiązani do sfinansowania co najmniej selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych, transportu opakowań do producenta oraz odpadów opakowaniowych do zakładu przetwarzania, oraz kosztów sprawozdawczości - informuje Business Insider Polska. 

Jak tłumaczy minister Ozdoba systemem kaucyjnym nie zostaną objęte puszki ze stopu aluminium. Ozdoba tłumaczy, że odzysk tych opakowań wynosi ponad 80 procent. 

(Źródło: Business Insider)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%