Zamknij

Rekordowa waloryzacja! Tyle wyniesie minimalna emerytura w 2023 roku?

12:12, 07.07.2022 | Źródło: Radio Zet
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Rekordowa waloryzacja czeka w 2023 roku emerytury. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, zdradził, ile może wynieść minimalne świadczenie. 

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

W 2023 roku czeka nas wyjątkowo wysoka waloryzacja, a wszystko przez szalejącą inflację. Podwyższenie emerytur jest konieczne by zachować ich siłę nabywczą. 

- Z danych GUS wynika, że za zakupy warte w 2021 roku 100 zł obecnie trzeba płacić już 115 zł. Tempo wzrostu cen ma na dodatek jeszcze przyspieszyć - ostrzega Radio Zet. 

O tym wszystkim wiedzą rządzący, którzy już dziś wskazują, ile w przyszłym roku może wynieść minimalna emerytura. 

Minimalna emerytura. Ile wyniesie w 2023 roku?

Zgodnie z zapowiedziami wiceministra rodziny i polityki społecznej, Stanisława Szweda przyszłoroczna waloryzacja będzie rekordowa.

Obecnie minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto, ale od 1 marca 2023 roku może to być ok. 1500 zł brutto. 

- W przyszłym roku minimalna emerytura może wynieść ok. 1500 zł. Takie są nasze szacunki. Tyle samo wyniesie 13. emerytura - wskazywał w rozmowie z powiedział "Super Expressem". 

Oznaczać to będzie ok. 1365 zł netto, bo emerytury w wysokości do 2500 zł brutto obciążone są jedynie składką zdrowotną.

Emeryci takiej kwoty będą mogli spodziewać się również w formie tzw. "trzynastki". - Zakładając, że zostanie ona zwolniona z podatku dochodowego - wskazuje Radio Zet. 

(Źródło: Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%