Zamknij

Twoje dziecko dorabiało w wakacje? Pamiętaj o tej jednej ważnej rzeczy

red. 06:59, 26.07.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Jeśli Twoje dziecko pracowało latem, koniecznie sprawdź, czy jego ubezpieczenie zdrowotne zostało prawidłowo zgłoszone. Błąd może oznaczać brak dostępu do leczenia.

Wielu młodych ludzi podejmuje sezonową pracę w czasie wakacji – często na podstawie umowy o pracę. Warto wiedzieć, że taka aktywność zawodowa wpływa na status ubezpieczenia zdrowotnego i wymaga podjęcia odpowiednich formalności, szczególnie po zakończeniu zatrudnienia.

Praca latem a ubezpieczenie – co trzeba wiedzieć?

Jeśli dziecko, które dotychczas było zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica, podejmuje pracę na umowę o pracę lub zakłada działalność gospodarczą, automatycznie uzyskuje własny tytuł do ubezpieczenia. W takiej sytuacji należy wyrejestrować je z dotychczasowego zgłoszenia rodzinnego. Po zakończeniu zatrudnienia – jeżeli nadal się uczy i nie ukończyło 26 lat – rodzic powinien ponownie zgłosić je do ubezpieczenia.

Zaniechanie tej czynności może skutkować brakiem widoczności w systemie eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców), co oznacza, że młoda osoba może zostać uznana za nieuprawnioną do bezpłatnych świadczeń medycznych.

– Zdarza się, że osoby, które zakończyły krótkotrwałą pracę i nie zostały ponownie zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny, pojawiają się w systemie jako nieubezpieczone – tłumaczy Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.

Kto i kiedy powinien dokonać zgłoszenia?

Jeśli rodzic jest zatrudniony i jego dziecko przestaje mieć własny tytuł do ubezpieczenia (np. kończy pracę), ma on obowiązek poinformować pracodawcę o konieczności ponownego zgłoszenia dziecka. Pracodawca jako płatnik składek dokonuje zgłoszenia na formularzu ZUS ZCNA. Czas na zgłoszenie wynosi 7 dni od momentu, gdy powstał taki obowiązek.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą to one samodzielnie muszą dopełnić formalności – zarówno przy zgłoszeniu, jak i wyrejestrowaniu członka rodziny.

Konsekwencje błędów

Brak ciągłości ubezpieczenia może mieć poważne skutki – od problemów z rejestracją do lekarza po konieczność ponoszenia kosztów leczenia. Dlatego szczególnie po wakacjach warto sprawdzić, czy dziecko zostało ponownie ujęte w systemie ubezpieczeń, jeśli zakończyło pracę i nadal się uczy.

Fot. 

Obraz Gábor Adonyi z Pixabay

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%