Zamknij

Rzeczywistość na ekranie - Filmy Karpackiej Grupy Filmowej w Sanockim BWA

11:20, 07.02.2019 A.O Aktualizacja: 11:27, 07.02.2019
Skomentuj

8 lutego o godzinie 17.30 w  sanockim Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się pokaz  dwóch dokumentów (Moczarowi Mieszkańcy i Wypasiony Raj)  zrealizowanych przez Karpacką Grupę Filmową. Wraz z Sanockim BWA serdecznie zapraszamy.

 

Wypasiony Raj- rok prod.2017. Film zaliczony do najciekawszych polskich filmów i zaprezentowany podczas Panoramy Polskiej w trakcie 58 Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

TREŚĆ FILMU:

Film pokazuje rzeczywistość trwającą niezmiennie od 1976 roku do dziś, w Beskidzie Niskim, w okolicy nieistniejącej wsi Polany Surowiczne. Region ten pamięta dramatyczne wydarzenia związane z wysiedleniem Łemków. Obecnie realizowany tam wypas bydła stał się differentia specifica tego miejsca. Nigdzie indziej nie zobaczymy przepędu bydła z wykorzystaniem koni huculskich i jeźdźców, a  zwierzętom hodowlanym nie zagrażają tak bardzo wilki i chimeryczna pogoda. Nigdzie indziej do pilnowania porządku nie desygnuje się jednego człowieka – niezniszczalnego Zbyszka.

Moczarowi Mieszkańcy rok prod.2016 – poruszający dokument o tym, że życie nie kończy się w Domu Pomocy Społecznej.

Opis filmu

To opowieść o ludziach "pokornych", których los nie oszczędzał i u kresu ziemskiej wędrówki przywiódł w głębokie Bieszczady. To obraz egzystencji człowieka zamkniętego, nie tyle w murach instytucji, co w świadomości i niepamięci społecznej. Tu życie dopełnia się i cichutko gaśnie w niedostępnym dla naszych marzeń i oczekiwań miejscu.

Filmy zostały zrealizowane przez Karpacką Grupę Filmową, którą tworzą Rafał Gużkowski reżyser, członek Rady Programowej Telewizji Rzeszów a jednocześnie dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku, Łukasz Grudysz operator filmowy, polski artysta fotograf członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców (AFRP), Kamil Dobrowolski aktor filmowy i teatralny znany m.in. z oskarowej produkcji "Syn Szawła", Maciej Krupa kompozytor i dźwiękowiec m.in realizator dźwięku w serialu w Rytmie serca, Laura Starowiejska Kierownik Centrum Integracji Społecznej w Krośnie, koordynator projektów filmowych. Z KGF ponadto współpracują kompozytor, muzyk Paweł Steczkowski oraz Justyna Król aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

KarpackaGrupa Filmowa powstała w 2014 roku z inicjatywy krośnian: Łukasza Grudysza i Rafała Gużkowskiego oraz Macieja Krupy. Podstawowym założeniem KGF jest prezentacja dzieł filmowych, których autorami lub współautorami są członkowie grupy, i które w swojej tematyce nawiązują do wydarzeń, osobliwości przyrody, ciekawych miejsc i kultury Karpat, ale również pracy i działalności ludzi zamieszkujących ten piękny region.

- Poprzez działalność KGF chcemy dołączyć do tych wszystkich, którym zależy na kultywowaniu tradycji, historii oraz piękna krajobrazu i osobliwości przyrody Karpat. W zamierzeniu Karpackiej Grupy Filmowej jest również prezentowanie na swoim profilu FB fotografii, muzyki oraz wydawnictw nierozerwalnie związanych z Regionem Karpat. Filmy KGF takie jak Cyrla, Brat Bronisław z Dębowca czy Hucuły konie Karpat Wschodnich były już wielokrotnie prezentowane na antenie Telewizji Rzeszów, TVP 3 i TVP Historia a także w telewizjach regionalnych Polski i Ukrainy.

(A.O)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%