Zamknij

Burmistrz Ustrzyk Dolnych chciał ograniczyć lekcje religii w szkole. Wywołał protest

10:42, 12.01.2020 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

W ciągu 10 dni protest przeciwko ograniczeniu lekcji religii w szkołach na terenie gminy Ustrzyki Dolne podpisało 2,5 tys. osób. Podpisy będziemy nadal zbierać. Przychodzą do nas także liczne listy poparcia z rozmaitych miejsc w kraju" – powiedział w sobotę podczas konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia Ośrodek Myśli prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego w Komańczy Adam Pęzioł.

- Podpisy będziemy nadal zbierać. Przychodzą do nas także liczne listy poparcia z rozmaitych miejsc w kraju - powiedział w sobotę podczas konferencji prasowej prezes stowarzyszenia Adam Pęzioł.

 


W listopadzie burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz (PSL) zwrócił się do metropolity przemyskiego abpa Adama Szala o zgodę na zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu. Swoje stanowisko uzasadniał koniecznością szukania oszczędności w oświacie. 

 

"Mój wniosek dotyczył ograniczenia liczby lekcji religii płatnych z budżetu gminy Ustrzyki Dolne do jednej godziny w tygodniu. Druga godzina religii mogłaby być prowadzona przez księży, siostry zakonne i katechetów nieodpłatnie, podobnie jak ma to miejsce w wielu szkołach z innych przedmiotów" - wyjaśnił burmistrz na swojej stronie internetowej.


Metropolita przemyski nie wyraził jednak zgody. Tygodniowy wymiar zajęć z religii - zgodnie z polskim prawem - może być obniżony tylko za aprobatą biskupa diecezjalnego. 

 
Działaniom burmistrza sprzeciwiło się m.in. Stowarzyszenie Ośrodek Myśli prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego w Komańczy. - W mojej ocenie burmistrzowi nie chodziło o to żeby się ten projekt udał. Z góry wiadomo było, że nie jest to możliwe. Natomiast chodziło o to, żeby wywołać pewien zamęt. Pokazać, że są środowiska, osoby dla których model oświaty w Polsce, w którym prowadzone są lekcje religii, jest nie przyjęcia - mówił Pęzioł.

Zaznaczył, że stowarzyszenie zaprotestowało odwołując się do nauczania prymasa Wyszyńskiego. - Ksiądz prymas przez dziesiątki lat głosił pogląd, że cały proces wychowania, oświaty, edukacji ma sens wtedy, kiedy szkoła w sposób integralny traktuje lekcje przedmiotów ścisłych, humanistycznych łącznie z wychowaniem religijnym, katechizacją. Dopiero wtedy w pełni kształtuje się charakter młodego człowieka - zauważył prezes stowarzyszenia.

 
Pęzioł przypomniał, że stowarzyszenie zaprotestowano przeciwko "próbom jakie podejmuje burmistrz". - Żądamy zaprzestania akcji kompromitującej naszą społeczność w oczach opinii publicznej. Uważamy także, że lekcje religii w szkołach służą kształtowaniu właściwych postaw młodych Polaków - powiedział.

W ocenie Pęzioła, "inicjatywa burmistrza jest sposobem na testowanie opinii środowisk katolickich na ile da się tego typu projekt przeprowadzić".

Podkreślił, że akcja spotkała się dużym poparciem. - W ciągu zaledwie 10 dni protest poparło przeszło 2,5 tys. osób. Będziemy go kontynuować – dodał prezes Stowarzyszenie Ośrodek Myśli prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego.

 

źr.: PAP 

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

TylTyl

6 3

A co to za burmistrz w Ustrzykach niczym Trzaskowski w Warszawie takich rzeczy nie wyczynia 16:05, 12.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BrawoBrawo

9 9

Brawo dla burmistrza :)
Jest pan moim idolem .
Religia powinna być w kościele jak dawniej. 23:52, 12.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WishnuWishnu

5 7

Swoją chucpę kościół niech uprawia u siebie w kościółkach za własne pieniądze. Czy jeśli jestem buddystą i moje dzieci też to państwo zorganizuje dla niego lekcje religii?!?!?!?! Przecież jest równouprawnienie, więc tak powinno być... 08:33, 13.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SanoczankaSanoczanka

9 5

Słuchałam wywiadu z Burmistrzem Ustrzyk Dolnych - On nie chciał ograniczania ilości lekcji religii. Zaproponował, aby 1 lekcja była płatna z budżetu gminy, a druga społeczna. To nie jest ograniczanie ilości lekcji, ale ograniczanie ilości pieniędzy wydatkowanych na nauczania religii. 12:45, 13.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XXI wiekXXI wiek

7 6

Jak najwięcej takich burmistrzów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 14:44, 13.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

siwysiwy

6 5

Panie burmistrzu, kto pana tak wypuścił? KOMPROMITACJA!!! 14:49, 13.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA