Zamknij

Dotacje na innowacje – jak je zdobyć? Dowiesz się na konferencji w Aeropolis

09:37, 24.02.2020 | .
REKLAMA
Skomentuj

Ten rok to ostatnie szanse na zdobycie dofinansowania z obecnego budżetu Unii Europejskiej. W 2020 r. planowane są jeszcze nabory do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego i programów krajowych, ale w 2021 ogłoszonych zostanie już tylko kilka konkursów do programów krajowych. Przedsiębiorca, który chce sięgnąć po unijną dotację, powinien zatem złożyć wniosek jeszcze w tym roku. Z jakich programów skorzystać i jak przygotować skuteczny wniosek, będzie mowa na konferencji organizowanej przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. pt. „Dotacje na innowacje i nie tylko…” Odbędzie się 28 lutego br. w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. Udział jest bezpłatny, ale do 25 lutego trzeba się zarejestrować.

- Zbliża się koniec obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i ogłaszane są ostatnie nabory wniosków o unijne dotacje. Chcemy dobrze przygotować nasze przedsiębiorstwa do ubiegania się o te pieniądze, ponieważ kolejne konkursy ogłaszane będą dopiero po przerwie i określeniu nowych warunków wynikających z kolejnego unijnego budżetu. Zależy nam zatem, aby jak najwięcej podkarpackich przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać firmy i mają możliwość zainwestowania, zdobyło dotacje w ogłaszanych w tym roku naborach. W następnym konkursów będzie już niewiele. Dlatego ściągamy ekspertów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencji Rozwoju Przemysłu, aby przekazali informację o tym, jakie jeszcze dotacje można zdobyć. My również przedstawimy ciekawą ofertę, ponieważ mamy jeszcze dla przedsiębiorców kredyty i pożyczki z Funduszy Europejskich – informuje Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. 

Na Konferencji „Dotacje na innowacje i nie tylko…” zaprezentowane zostaną możliwości pozyskania dofinansowania na rozwój przedsiębiorstwa w 2020 r. Obok specjalistów NCBiR, PARP, ARP i RARR S.A. wiedzą na temat źródeł dotacji i warunków, jakie trzeba spełnić, by je uzyskać, podzielą się także przedsiębiorcy: prezes BorgWarner Rzeszów Paweł Tetela i Adam Ptak, prezes Skala-Tech Sp. z o.o. O swoim doświadczeniu w zdobyciu miliona złotych z PARP na rozwój innowacyjnego programu, umożliwiającego handel na giełdzie bez ryzyka, opowiedzą Piotr Dobrowolski i Kamil Ruszała, założyciele Confessor Capital – spółki powstałej w ramach Platformy Startowej „Start In Podkarpackie”.  

Jednym z prelegentów będzie Dorota Toczyska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, która powie, w jaki sposób NCBR wspiera przedsiębiorców, jaki jest harmonogram konkursów dla innowacyjnych projektów i jakie warunki należy spełnić, by zdobyć dotację.  

- NCBR w ramach środków z Programu Inteligentny Rozwój oferuje przedsiębiorcom i jednostkom naukowym bezzwrotną dotację na ich innowacyjne pomysły. Aktualnie zbieramy wnioski na projekty badawczo-rozwojowe w konkursie Szybka Ścieżka, którego budżet wynosi 1,2 mld zł. Minimalna wartość projektu to 1 mln zł w przypadku, gdy wnioskuje pojedynczy przedsiębiorca z sektora MŚP i 2 mln zł, jeśli o dotację stara się duży przedsiębiorca lub konsorcjum. Górny pułap to 50 mln euro, czyli ok. 200 mln zł. Wnioskodawcą może być przedsiębiorstwo z sektora MŚP, duże, konsorcjum przedsiębiorstw lub  konsorcjum przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Zaznaczę jednak, że w tym konkursie liderem zawsze jest przedsiębiorstwo. To konkurs horyzontalny, który obejmuje wszystkie projekty, które wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje. Dofinansowanie można otrzymać na badania przemysłowe, prace rozwojowe i prace przedwdrożeniowe. Poziom dofinansowania wynosi od 25 do 80 proc. na prace badawcze i 90 proc. na prace przedwdrożeniowe – opisuje Dorota Toczyska. – Osobom zainteresowanym tym konkursem udostępniamy Asystenta Innowacji. Jest to aplikacja, która wstępnie weryfikuje, czy projekt spełnia kryteria Szybkiej Ścieżki. Z kolei aplikacja Asystent Budżetowy – ułatwia przyszłym beneficjentom prawidłowe rozpisanie budżetu, poprawne nazwanie wydatków i ich uzasadnienie.  

Na konferencji przedsiębiorcy dowiedzą się, co kryje się pod pojęciami badania przemysłowe, prace rozwojowe i prace przedwdrożeniowe. Drugi nabór do konkursu Szybka Ścieżka ogłoszony zostanie 1 lipca, będzie więc czas, by się do niego dobrze przygotować. W międzyczasie NCBR prowadzi także inne konkursy i o nich również opowie Dorota Toczyska podczas konferencji w Aeropolis. 

Unijne dotacje dla przedsiębiorców uzależnione są od innowacyjności produkty czy usługi. I do każdego wniosku o dofinansowanie wymagana jest opinia o innowacyjności. Stanowi ona jego ważny element. Dlatego na konferencji sporo miejsca zostanie poświęconego właśnie innowacyjności.

 – Unia wymaga innowacyjności, by pobudzać rozwój gospodarki. Chociaż nie zawsze to co innowacyjne ma potencjał komercjalizacji – przyznaje dr Maciej Chrzanowski z Katedry Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności Politechniki Rzeszowskiej, który na co dzień zajmuje się przygotowywaniem, pisaniem i kierowaniem zespołami opracowującymi opinie o innowacyjności dla przedsiębiorstw starających się o różnego rodzaju dofinansowania, w tym z Regionalnego Programu Operacyjnego, Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiego Funduszu Rozwoju. Na konferencji w Aeropolis wytłumaczy uczestnikom, jakie znaczenie ma opinia o innowacyjności dla sukcesu wniosku o dofinansowanie i na co zwracać uwagę, zlecając jej opracowanie. – Jeżeli przedsiębiorca z przychodzi do nas z projektem, który uważa za innowacyjny, to wniosek powinny zbadać dwie osoby – specjalista, który wie, jak innowacyjność definiuje Unia Europejska, zarówno produktową, marketingową, jak i społeczną; oraz ekspert w dziedzinie, w której jakieś nowe rozwiązanie chce zaproponować przedsiębiorca. Często okazuje się, szczególnie w przypadku startupów, że pomysł, który nam wydaje się wyjątkowy, ktoś już wprowadził na rynek. Podpowiadamy wtedy przedsiębiorcom, by swoje rozwiązanie jeszcze udoskonalili, aby tę innowacyjność we wniosku można było wykazać – dodaje dr Chrzanowski.  

Konferencja  odbędzie się 28 lutego 2020 r., w godz. 09:00-15:00 w budynku IT Inkubatora Technologicznego Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis” w Jasionce. Udział jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona. Dlatego należy wcześniej dokonać zgłoszenia. Można to zrobić bezpośrednio przez stronę: http://bit.ly/314GYO6, do końca dnia 25 lutego 2020 r.

 

Agenda

Konferencja „Dotacje na innowacje i nie tylko”

data: 28.02.2020 

miejsce: Inkubator Technologiczny (Jasionka 954)

 

Agenda Konferencji „Dotacje na innowacje i nie tylko…”

08.30    Rejestracja

09.00   Powitanie uczestników – Mariusz Bednarz, Prezes RARR S.A.

09.05     Enterprise Europe Network. Wspieramy przedsiębiorstwa w rozwoju innowacyjności i zdobywaniu rynków zagranicznych – Grzegorz Tabisz, Kierownik Centrum Transferu Technologii i Innowacji RARR S.A.

09.15    RARR dla Przedsiębiorców – Dawid Adamski, Dyrektor Biura Marketingu i Promocji RARR S.A.

09.25    Fundusze Unijne, a rozwój przedsiębiorstwa. Studium jednego przypadku – Adam Ptak, Prezes Skala-Tech Sp. z o.o.

09.40    Platforma Startowa „Start In Podkarpackie” – Agnieszka Godawska, Konsultant RARR S.A.

09.50    Handel na giełdzie bez ryzyka. Szalony pomysł w Polsce, szalone zyski na zachodzie. Rozwój przedsiębiorstwa, a wsparcie PARP – Piotr Dobrowolski CEO oraz Kamil Ruszała CTO Confessor Capital Sp. z o.o.

10.05     Znaczenie opinii o innowacyjności dla sukcesu wniosku o dofinansowanie. Na co zwracać uwagę zlecając opracowanie opinii – dr Maciej Chrzanowski, Adiunkt Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

10.25     Sieć Otwartych Innowacji – Piotr Rycko Doradca Przedsiębiorcy Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Doradca Zarządu ds. Rozwoju Sprzedaży Fabryki Szlifierek „FAS - Głowno” Sp. z o.o.

10.35    Przerwa kawowa

10.45     Bezzwrotna dotacja na Twój innowacyjny pomysł – jak NCBR wspiera przedsiębiorców – Dorota Toczyska, Kierownik Projektu w Dziale Wsparcia Komunikacji i Promocji NCBR

11.30     Pożyczki unijne – Grzegorz Puć, Specjalista Funduszy Pożyczkowych RARR S.A.

11.35     PARP, Twój partner w biznesie - Luiza Sosnowska Ekspert w Departamencie Komunikacji i Marketingu PARP 

12.15    Panel dyskusyjny: Wsparcie Funduszy Europejskich, a rozwój biznesu – prowadzący prof. UKSW dr hab. Piotr Zawada RARR S.A.

Paneliści: 

•    Paweł Tetela  - Prezes BorgWarner Rzeszów Sp. z o.o.

•    dr Maciej Chrzanowski – Adiunkt Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

•    Adam Ptak - Prezes Skala-Tech Sp. z o.o.

•    Dorota Toczyska - Kierownik Projektu w Dziale Wsparcia Komunikacji i Promocji NCBR

13.00 Lunch


 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone