Zamknij

Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku odnawia kolejny zabytek

14:41, 18.05.2020 . Aktualizacja: 11:12, 19.05.2020
Skomentuj

Ruszyły od dawna zapowiadane przez ,,Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku” prace konserwatorskie przy zabytkowym nagrobku księdza Bronisława Stasickiego.

Kim był ? Czym się zasłużył?  Śpieszymy z informacjami. Bronisław Stasicki urodził się w 1836 roku w Sądowej Wiszni. W latach 1860 -67 był wikarym w Sanoku i w tym czasie pracował jako katecheta w sanockiej Szkole Głównej dla chłopców (Kreis Hauptschule fur Knaben). Potem był proboszczem w Klimkówce i w Jaćmierzu. W roku 1899 objął probostwo w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Został też dziekanem. Za czasów jego urzędowania dobudowano do  gmachu świątyni dwie wieże, zainstalowano zegar, dzwony, a w latach 1906 – 1907 została wykonana polichromia.

Miasto wspierało księdza Stasickiego w jego przedsięwzięciach, przekazując np. kamienie z miejskiego kamieniołomu czy 60 dębów z miejskiego lasu, a także udzielając dotacji na zakup zegara na wieżę kościelną.

Ksiądz Stasicki był duszpasterzem rzymskokatolickim przy C.K. Sądzie Obwodowym w Sanoku. Pracując w naszym mieście został mianowany administratorem dochodzącym parafii w Niebieszczanach. Był także radnym C.K powiatu sanockiego. W 1900 roku był członkiem komitetu mieszczańskiego w Sanoku zajmującego się wyborami do Sejmu Krajowego Galicji. Ponadto działał w Towarzystwie Gimnastycznym SOKÓŁ, był współzałożycielem Bursy Włościańskiej im. Tadeusza Kościuszki dla dzieci chłopskich uczących się w szkołach ludowych. Inne aktywności Księdza Stasickiego to m.in. członkostwo  lwowskiego Towarzystwa Chowu Drobiu, Gołębi i Królików, członkostwo wydziału Miejskiej Kasy Oszczędności w Sanoku, działalność we władzach wydziału Bursy Jubileuszowej im. Cesarza Franciszka Józefa w Sanoku, pełnienie funkcji dyrektora Towarzystwa św. Wincentego a Paulo w Sanoku.

Za swoją działalność ks. Bronisław został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Franciszka Józefa.

14 maja 1907 roku cesarz mianował go honorowym kanonikiem kapituły przemyskiej.

Swoją zasadniczą funkcję – funkcję proboszcza sanockiej parafii – pełnił do końca życia. Zmarł w Sanoku 10 kwietnia 1908 r. na udar mózgu. Miał 72 lata. Po latach jego nagrobek został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Podkarpackiego i stanowi niezaprzeczalną wartość artystyczną i historyczną. Ostatnia kwesta na ratowanie tego nagrobka miała się odbyć 15 marca 2020 r. w kościele Przemienienia Pańskiego, któremu ksiądz Stasicki jako proboszcz poświęcił tak wiele sił i energii. Niestety – pewien bezlitosny wirus uniemożliwił nam jej przeprowadzenie.

Mimo to – jak wspomniano na wstępie – prace renowacyjne już trwają i nagrobek wygląda coraz piękniej. Minęło właśnie 112 lat od śmierci Bronisława Stasickiego i cieszymy się że dane nam jest uczcić tę rocznicę odrestaurowaniem jego nagrobka. 

Pracami konserwatorskimi kieruje mgr Sandra Benedyk – Dyl.

 

Ewa Filip

prezes Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%