Zamknij

Nowa leśna trasa rowerowa w Nadleśnictwie Cisna

17:01, 24.06.2020 | .
Skomentuj
REKLAMA

„Single” w Nadleśnictwie Cisna                                                                                                                                                           

Spodziewając się wzmożonego ruchu turystycznego, leśnicy proponują wycieczki do mniej uczęszczanych miejsc w regionie. Dziś zaproszenie do Nadleśnictwa Cisna, gdzie właśnie przekazano do użytkowania nową leśną trasę rowerową „Singletrack pod Honem”. 

Jest ona zlokalizowana na północ od Cisnej w leśnictwie Habkowce, zaczyna się nieopodal Ośrodka „Wołosań” (współrzędne geograficzne początku i zarazem końca trasy: 49, 12’56.5”    22,18’55.0”).

Singletrack, czyli trasa o jednokierunkowej możliwości jazdy, wkomponowana jest w naturalny układ terenu. Ścieżka ma długość 13 km, ale jeśli rozpoczniemy jazdę spod budynku Nadleśnictwa Cisna to jej długość wyniesie ponad 14 km. Szerokość trasy waha się od 0,5 do 1 m. Poziom trudności na początkowym odcinku (ok. 3,5 km)  określony został jako średni. Później jest trudniej, gdyż ścieżka wije się po stoku, a na koniec wspina na szczyt Hon (820 m. n.p.m.). Po osiągnięciu punktu szczytowego następuje długi i momentami ostry zjazd. Trasa ma kształt pętli. Na ścieżce, oprócz naturalnych przeszkód, wybudowano kilka celowych utrudnień dla rowerzystów (rollery, stoliki i skocznia). 

- Użytkownicy, chcący spróbować terenowej jazdy rowerem w bieszczadzkich warunkach, muszą przestrzegać regulaminu trasy, czyli między innymi używać przystosowanych do terenu rowerów, kasków, zachowywać kierunek jazdy – zastrzega Mateusz Świerczyński, specjalista ds. turystyki i edukacji z Nadleśnictwa Cisna. - W miejscu startu można zostawić samochód. Obecnie jest to tylko utwardzony plac, ale docelowo będzie tam wybudowany parking. Auto można zostawić również pod budynkiem nadleśnictwa, a zarazem OSW „Wołosań”, który oferuje noclegi i wyżywienie. 

Obok ośrodka został wybudowany dla dzieci kompleks edukacyjno–sprawnościowy Zielona Klasa, gdzie można poszerzyć swoją wiedzą przyrodniczą oraz zadbać o sprawność fizyczną na siłowni pod chmurką. Jest również wiata turystyczna z miejscem ogniskowym. Dla osób chcących dokonać małej reperacji lub wyregulowania rowerów ustawiono mini stację serwisową. Ścieżka w 85% została sfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERREG Polska – Słowacja w ramach projektu „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady”.

Zwracamy jednak uwagę, z racji ciągle panującej pandemii, na zachowanie bezpieczeństwa w czasie korzystania z leśnego wypoczynku. W trosce o siebie i innych stosujmy się do zasad bezpiecznego korzystania z lasu (14 punktów).

 

Tekst: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie 

Fot. Mateusz Świerczyński

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz