Zamknij

Komunikat dotyczący sytuacji w województwie podkarpackim

22:13, 27.06.2020 . Aktualizacja: 22:32, 27.06.2020
Skomentuj

Informacja Rzecznika Prasowego Wojewody Podkarpackiego, 27.06.2020 r., godz. 22.00

Front burzowy nie ustępuje. Komórki burzowe dynamicznie przemieszczają się nad obszarem naszego województwa. Po intensywnych opadach deszczu – lokalnie ponad 80 mm mamy informacje o licznych podtopieniach w powiatach jasielskim (250 zdarzeń) i brzozowskim (50) oraz krośnieńskim. W związku z przejściem frontu burzowego odnotowano największy opad w Jaśle 86,4 mm i Bieczu 50,8 mm. Front burzowy przemieszcza się w środkowej części województwa od Jasła do Przemyśla. IMGW wydłużyło ostrzeżenie meteorologiczne 3 st. do godz. 1:00 wszystkie służby oraz wojsko minimalizują i usuwają skutki zagrożenia. Sytuacja jest dynamiczna i rozwojowa. Z magazynów wojewódzkich wydawany jest sprzęt przeciwpowodziowy. Służby cały czas intensywnie pracują w terenie. Należy zwracać szczególną uwagę na śledzenie bieżących komunikatów pogodowych - a zwłaszcza alertów.

Informacja Rzecznika Prasowego Wojewody Podkarpackiego, 27.06.2020 r., godz. 17.50

Do tej pory w województwie podkarpackim odnotowano ponad 657 interwencji straży pożarnej. Nieprzejezdna  jest DK 887 w miejscowości Zabratówka. W działaniach bierze udział 764 strażaków PSP i OSP – 176 zastępów. W usuwaniu skutków gwałtownych opadów deszczu uczestniczą także żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – aktualnie 149 żołnierzy, przy czym zwiększona została gotowość do 500 żołnierzy, ponieważ potrzeby ciągle wzrastają. Dla poszkodowanych w nawałnicy do chwili obecnej - uruchomiona została rezerwa w wysokości blisko 5 mln zł dla ponad 820 rodzin.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart spotkała się dzisiejszego popołudnia po powrocie z terenu na Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omówiono aktualną sytuację. Dla ewakuowanych osób Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało 150 łóżek (100 dla pow. przeworskiego i 50 dla łańcuckiego). Ponadto wydano także zbiorniki na wodę pitną, m.in. dla gminy Chmielnik w pow. rzeszowskim.

Najwięcej zdarzeń związanych z podtopieniami i zalaniami odnotowano w powiatach: rzeszowskim (Hyżne, Dylągówka, Chmielnik, Zabratówka, Błędowa Tyczyńska) przeworskim (Jawornik Polski, Kańczuga, Manasterz, Hadle Kańczuckie), łańcuckim (Albigowa, Tarnawka, Markowa, Husów, Handzlówka, Głuchów) i przemyskim ( Bircza, Dubiecko). Działania prowadzone aktualnie polegają na  pompowaniu z zalanych gospodarstw domowych, piwnic, udrażnianiu przepustów, umacnianiu wałów workami z piaskiem tam gdzie jest to konieczne – miedzy innymi w Dubiecku, Wysokiej i Głuchowie oraz zabezpieczaniu przerwanego wału rzeki Mleczka w Kańczudze.

Niestety ciągle obserwujemy rozwijające się komórki burzowe dynamicznie przemieszczające się nad obszarem naszego województwa, w związku z tym powinnyśmy zwracać szczególną uwagę na śledzenie bieżących komunikatów pogodowych - a zwłaszcza alertów. 



Serdecznie pozdrawiam

Małgorzata Waksmundzka-Szarek
Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

#Kononowicz2020#Kononowicz2020

0 0

Wać państwo raczą zdradzić mi cóż to za kraina brudną wodą płynąca? 22:45, 29.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%