Niedziela 4 października br. była szczególnym dniem w historii Miasta i Gminy Lesko. Z okazji 550-lecia nadania miastu praw miejskich, uroczyście otwartezostało mini muzeum zlokalizowane w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. To ponadczasowa wystawa „Jedno życie leskie- dziejowe szelesty miasta”. Trzy, niezagospodarowane dotąd pomieszczenia poddasza biblioteki wypełniły się interaktywną, nowoczesną instalacją sięgającą w swej historii i swej wymowie do wielkich nazwisk i postaci: Kmitów – założycieli miasta, Wincentego Pola, burmistrza Śliżyńskiego oraz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Józefa i Franciszki Zwonarz.
W przestrzeni wystawienniczej dzieje się bardzo wiele. Jej autor Jarosław Figura - znakomity polski scenarzysta, reżyser i aktor wywodzący się ze światowej sławy Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika uruchamia u oglądającego wszystkie zmysły poprzez muzykę, obraz, zapach, a nawet dotyk, wywołując tym samym ogromne emocje, wprowadzając zwiedzających w stan wzruszenia i zadumy.
Cała opowiedziana ludzka historia miasta wychodzi z drzewa leszczyny, od której najprawdopodobniej miasto przyjęło swą nazwę i prowadzi nas za pomocą klepsydry czasu poprzez czasy Kmitów, Pola, Śliżyńskiego, Zwonarzy, aż do współczesności.
Ogromną zaletą wystawy jest fakt, iż nic nie jest w niej przegadane, a częsta symbolika wyrażona w zróżnicowany sposób mocno uruchamia wyobraźnię zwiedzających, co można było zauważyć w trakcie wernisażu połączonego z działaniami performatywno-aktorskimi w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego z Leska. Wystarczyło spojrzeć w oczy osób wychodzących z poszczególnych pomieszczeń, na których niejednokrotnie widać było łzy wzruszenia.
Mamy nadzieję że wystawa odbije się szerokim echem w środowisku nie tylko lokalnym, ale i ponadregionalnym, że przyczyni się do zwielokrotnienia liczby turystów zatrzymujących się w Lesku lub specjalnie tu przyjeżdżających. Spowoduje, że miasto stanie się bardziej rozpoznawalnym punktem na mapie kraju. Wierzymy w to, gdyż autor stworzył ponadczasowe działo będące mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością i przyszłością, które jest hołdem dla wielokulturowości, przemijania, dla człowieczeństwa. Hołdem, którego nie da się opisać, a które trzeba zobaczyć osobiście.
Zapraszamy serdecznie do bezpłatnego zwiedzania instalacji od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w soboty od 10.00 do 14.00. Postaramy się, by okresie długich weekendów oraz przyszłorocznych wakacji wystawę można było zwiedzać również w niedzielę.
Projektdofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra". Jego autorami są: Biuro Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta i Gminy Lesko oraz Bieszczadzki Dom Kultury. Zrealizowany został przy wielkim nakładzie pracy pracowników Leskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, Bieszczadzkiego Domu Kultury, Biura Promocji, Kultury i Turystyki, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesku, Basenu Aquarius, uczniów Liceum Ogólnokształcącego oraz wolontariuszy, którzy stale wspomagają ciekawe inicjatywy w gminie.
Wsparty ogromną pomocą historyków i kolekcjonerów jak: Stanisław Drozd, Benedykt Bocheński czy Romuald Zwonarz – syn jednych z bohaterów wystawy, jak też Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie i Scutum – historia ożywiona Sanok.
Tekst: Grażyna Kaznowska
Zdjęcia: Beata Czyżewska
Zapraszamy do galerii zdjęć:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz