Zamknij

Piękne widoki z nowej wieży w Mucznem

08:23, 25.11.2020 | RED/Edward Marszałek - rzecznik RDLP w Krośnie
Skomentuj RDLP w Krośnie
REKLAMA

Nowy i ciekawy obiekt turystyczny oddano do użytku w Nadleśnictwie Stuposiany. To wieża widokowa na Jeleniowatym, nieopodal Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, która już służy zwiedzającym.

Obiekt o konstrukcji stalowo–drewnianej i wysokości całkowitej 34 metrów, wyposażony jest w taras widokowy, z którego rozciąga się panorama na dolinę górnego Sanu i na ukraińskie Bieszczady, zaś na południu widać ciąg najwyższych szczytów z Haliczem, Kopą Bukowską, z całym grzbietem Bukowego Berda, Połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej aż po Smerek. 

- Ale przy dobrej widoczności wzrok można zawiesić aż na Gorganach – mówi Waldemar Czado, ratownik GOPR od lat zajmujący się wykonywaniem panoram w programie komputerowym Kashmir. - Te panoramy zakładają widok z poziomu najwyższego podestu, a więc z wysokości 31 metrów nad ziemią i muszę przyznać, że mnie samego zaskakują. To jest jeden z najciekawszych punktów widokowych w naszych górach, szczerze gratuluję pomysłodawcy. 

Tymczasowe dojście do wieży prowadzi od strony polany Brenzberg, zaś docelowy szlak z Mucznego ze ścieżką edukacyjną i tablicami informacyjnymi ma funkcjonować od najbliższej wiosny. Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny. 

- Korzystający z wieży muszą jednak stosować się do zapisów regulaminu – zaznacza Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. - Jednorazowo tam może przebywać maksymalnie 35 osób. Korzystanie z obiektu odbywa się na własną odpowiedzialność, a dzieci i młodzież do lat 13 mogą korzystać z niego wyłącznie w obecności rodzica bądź opiekuna, który ponosi całkowitą odpowiedzialność za życie i zdrowie podopiecznych. 

„Na wieżę należy wchodzić oraz schodzić spokojnie, umiarkowanym tempem, unikając biegania, przepychania oraz wyprzedzania innych użytkowników” – czytamy w regulaminie korzystania z obiektu. „Należy również pamiętać, że podczas wchodzenia i schodzenia z wieży należy zachować szczególną ostrożność. Obowiązuje ruch prawostronny, przyjmuje się, że pierwszeństwo mają osoby schodzące z wieży”. 

Zabronione jest wchodzenie na wieżę, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne, jak: gęsta mgła, opady deszczu, śniegu, gołoledź, burza i silny wiatr, a także po ostrzeżeniu meteorologicznym o silnym wietrze lub huraganach. 

Rozległe widoki powinny jednak wynagrodzić turystom trud wejścia na górę i stosowania się do rygorów.  

(RED/Edward Marszałek - rzecznik RDLP w Krośnie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

BogusławBogusław

0 0

Przydałaby się jakaś mapka dojścia do rzeczonej wieży. Nie każdy wie (ja nie wiem) gdzie jest Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, a tym bardziej polana Brenzberg. Wiosną będzie? 08:03, 12.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz