Biomajówka - pod taką nazwą odbył się piknik plenerowy dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Załużu. Impreza ta zakończyła najważniejszą część projektu realizowanego przez gminę Sanok pn. "Bioogrody szansą dla przyrody".
W ramach projektu zaprojektowano, przygotowano teren i wykonano ogród sensoryczny biofilia, w którym powstała rabata borówkowo-wrzosowa, rabata z pęcherznicą oraz część rabaty z miododajnymi roślinami pożytecznymi dla pszczół. Istniejące już rabaty przebudowano tak, aby stanowiły pożytek dla owadów w różnych porach roku.
Dzieci i młodzież z miejscowej szkoły wzięły czynny udział w budowie oraz montażu hoteli dla pszczół i poidełka dla ptaków. Z ogromną ciekawością i chęcią sadziły też zioła na powstałej rabacie, a na koniec instalowały tabliczki informacyjne przy roślinach. W trakcie wykonywanych prac Maja Przytulska – projektantka ogrodów i przyrodnik – przeprowadziła prelekcję ekologiczną, podczas której opowiadała m.in. o znaczeniu hoteli dla owadów i sensie ich budowania, rodzajach pszczół, które zamieszkują poszczególne miejsca w hotelu, o tym, co wpływa na kondycje roślin i zwiększa ich różnorodność oraz jakie owady można najczęściej spotkać na roślinach.
Najbardziej ekscytującą i długo wyczekiwaną przez dzieci i młodzież częścią pikniku był rzut tajemniczą bombą ekologiczną. Był to zbitek różnych nasion kwiatów zamkniętych w kulce ziemi i torfu. Wśród uczestników nie brakowało chętnych do udziału w budowaniu kwietnej łąki! Każde dziecko po wykonanym rzucie kulką w wyznaczone miejsce otrzymywało tabliczkę ze swoim imieniem, którą to oznaczały swój rzut. W ten sposób, gdy łąka w pełni rozkwitnie łatwo odnajdą swoje kwiaty.
(Gmina Sanok)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz