Zamknij

Utworzenie siatki nowych połączeń autobusowych w regionie coraz bliżej!

12:00, 09.07.2021 | Kamil Mielnikiewicz
Skomentuj Fot. romowicz.pl
REKLAMA

W Urzędzie Miasta i Gminy Lesko odbyło się spotkanie w sprawie utworzenia Bieszczadzkiego Związku Komunikacyjnego. Na temat przywrócenia komunikacji publicznej w regionie dyskutowali wójtowie i burmistrzowie z powiatu leskiego oraz przedstawiciele starostwa powiatowego.

Samorządowcy spotkali się, aby porozmawiać o niezwykle ważnej dla regionu inicjatywie utworzenia Bieszczadzkiego Związku Komunikacyjnego. Zmniejszona ilość przejazdów autobusowych na przestrzeni ostatnich lat spowodowała spore utrudnienia mieszkańcom bieszczadzkich gmin. Wielu niezmotoryzowanych osób zostało odciętych od miast powiatowych. Problemy pojawiały się przy dojeździe do szkół, lekarzy, urzędów czy sklepów, a wraz z pojawieniem się pandemii koronawirusa i kolejnych obostrzeń, brak komunikacji był jeszcze bardziej odczuwalny. 

Rok temu Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych zapoczątkował inicjatywę utworzenia Bieszczadzkiego Związku Komunikacyjnego wraz z innymi bieszczadzkimi gminami. Od tego czasu prowadzone są rozmowy, w skutek których przedstawiany jest spójny system komunikacji publicznej w naszym regionie. 

Bardzo cieszy mnie fakt, że znaczna ilość gmin chce dołączyć do związku. Nie są to wszystkie gminy z powiatów leskiego i sanockiego, jednakże liczę, że uda nam się przekonać wszystkich

- informuje burmistrz Romowicz.

Fot. Oficjalny profil Adama Snarskiego

Na obecną chwilę opracowany został statut Bieszczadzkiego Związku Komunikacyjnego. Z kolei w najbliższym czasie, prowadzone będą rozmowy na temat nowej siatki połączeń i potrzebach mieszkańców. Jak przekazuje Bartosz Romowicz, do końca sierpnia wszystkie gminy będą miały czas na podjęcie decyzji o przystąpieniu do związku. Jest to istotne w kontekście złożenia wniosku o dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, z którego gmina Ustrzyki Dolne uzyskała dofinansowanie na komunikację w roku 2021.

Otrzymaliśmy na ten rok środki w kwocie ponad miliona złotych. Dzięki temu działaniu z każdego sołectwa, przynajmniej raz dziennie do Ustrzyk Dolnych kursuje autobus wożący uczniów i wszystkich mieszkańców gminy. Chcemy, aby, każda osoba mieszkająca, bądź przebywająca w Gminie Ustrzyki Dolne i w całych Bieszczadach miała możliwość poruszania się komunikacją publiczną

- kontynuuje Bartosz Romowicz.

Do sprawy utworzenia Bieszczadzkiego Związku Komunikacyjnego odniósł się również Adam Snarski. Burmistrz Miasta i Gminy Lesko wskazał na ogromną potrzebę utworzenia komunikacji, tak aby niezmotoryzowani mieszkańcy mogli normalnie funkcjonować. Adam Snarski zauważył, że jest to druga, za jego kadencji, próba utworzenia nowej siatki połączeń autobusowych.

Wcześniejsze porozumienie z SPGK Sanok i uruchomienie autobusów na terenie gminy Lesko nie znalazła poparcia wśród części Rady Miejskiej. Mam nadzieję, że teraz będzie inaczej 

- przekazuje Adam Snarski.

(Kamil Mielnikiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Wykluczenie komunikaWykluczenie komunika

1 0

Miały jeździć MKS-y z Sanoka do Leska - ale na wielce optymistycznych zapowiedziach się skończyło... 11:12, 12.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%