Zamknij
REKLAMA

Pobiegli tropem wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lesku (ZDJĘCIA)

15:34, 15.08.2021 | Kamil Mielnikiewicz
Skomentuj Fot. Kamil Mielnikiewicz
REKLAMA

Kilkadziesiąt osób wzięło dzisiaj udział w zorganizowanym między innymi w Lesku biegu, upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Zawody w tym roku, z oczywistych względów nie odbyły się 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a 15 sierpnia - w Święto Wojska Polskiego.

W Lesku biegi odbyły się w trzech kategoriach. W pierwszej z nich, na trasie 1000 metrów wystartowały dzieci. Kilkanaście minut później na linii startu stanęli starsi zawodnicy, którzy zmierzyli się na trasie o długości 1963 metrów. Data ta jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. "Lalek". Na najwytrwalszych przygotowany został bieg na 6 kilometrów. Uczestnicy zostali przewiezieni autobusem do miejscowości Glinne, skąd wystartowali przemierzając następnie Jankowce oraz ulicę Waryńskiego, Kościuszki, Plac Konstytucji 3 Maja oraz ulicę Śliżyńskiego w Lesku.

Bieg Tropem Wilczym odbywa się zawsze początkiem marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jednak z oczywistych względów, tegoroczna edycja miała miejsce w dniu Święta Wojska Polskiego. Dla wszystkich biegaczy była to lekka odmiana, ponieważ zamiast chłodu, musieli zmagać się z upałem i temperaturą sięgającą blisko 30 stopni Celsjusza. 

Bieg "Tropem Wilczym" ma na celu upamiętnienie żołnierzy II konspiracji, działających w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, którzy pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. 

(Kamil Mielnikiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%