Zamknij

Dawna muzyka zabrzmiała w Bieszczadach. Za nami cykl koncertów Filatura w drodze

17:45, 30.09.2021 Kamil Mielnikiewicz Aktualizacja: 09:56, 02.10.2021
Skomentuj Fot. Patryk Chrząszcz Fot. Patryk Chrząszcz

Muzyka dawna zabrzmiała w Bieszczadach w sierpniu tego roku. 15 i 28 sierpnia odbyły się koncerty zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica w ramach wędrownego cyklu Filatura w drodze pomysłu klawesynistki zespołu Patrycji Domagalskiej-Kałuży. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego, a partnerami: Gmina Olszanica, Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy, Fundacja PZU.

Zespół z powodzeniem wykonał 3 koncerty w zabytkowych kościołach gminy. 15 sierpnia wystąpił w kościele p/w św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Uhercach Mineralnych oraz wieczorem w kościele p/w św. Jana Chrzciciela w Zwierzyniu w składzie: Katarzyna Bienias – sopran, Marek Nahajowski – flety podłużne, kierownictwo artystyczne, Justyna Młynarczyk, Piotr Młynarczyk – viole da gamba, Patrycja Domagalska-Kałuża – wirginał. 

28 sierpnia zespół Filatura di Musica zaprezentował się w programie instrumentalnym w kościele p/w Niepokalanego Poczęcia NMP  w Stefkowej w składzie: Marek Nahajowski – flety podłużne, kierownictwo artystyczne, Magdalena Pilch – flety, Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, Justyna Młynarczyk, Piotr Młynarczyk – viole da gamba, Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn. W programach koncertów znalazła się polska i włoska muzyka XVI i XVII wieku a także muzyka kompozytorów Pomorza Gdańskiego. Przed każdym z koncertów została wygłoszona prelekcja dra hab. Marka Nahajowskiego – kierownika artystycznego zespołu, flecisty i teoretyka muzyki, która wprowadzała publiczność do historii wykonywanych dzieł.

W koncertach uczestniczyli mieszkańcy gminy, zaproszeni goście oraz turyści przebywający w tym czasie w Bieszczadach. Wspaniała reakcja publiczności na nowy repertuar i znakomite wykonanie muzyki, która rzadko gości w programach koncertowych jest dowodem, że warto organizować projekty o wysokim walorze edukacyjnym i kulturalnym. Należy podkreślić, że członkowie zespołu to wykwalifikowani muzycy, wykształceni w prestiżowych ośrodkach muzycznych na świecie m.in. Schola Cantorum w Bazylei czy Konserwatorium Królewskie w Hadze. Artyści Ci od lat związani są z polską sceną muzyki dawnej, a większość z nich wykłada także na łódzkiej Akademii Muzycznej. Debiutancka płyta zespołu Canzony znane i nieznane została nominowana do prestiżowej nagrody fonograficznej  Fryderyk w kategorii Album Roku Muzyka Dawna 2021. Niektóre z nagranych canzon zostały wykonane na koncercie w przepięknym kościele w Stefkowej – dawnej cerkwi. Mamy nadzieję, że zespół jeszcze nie raz zagości na bieszczadzkiej ziemi promując wspaniałą polską i europejską muzykę XVI i XVII wieku na instrumentach historycznych docierając z nową ofertą koncertową w nasze regiony.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021 oraz sfinansowany ze środków Fundacji PZU.

(Kamil Mielnikiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%